Národní památkový ústav: Žižkův dub u náměšťského zámku byl odborně ošetřen

01.11.2020 9:44

Nejstarší a nejmohutnější dub na Moravě, tzv. "Žižkův" dub v areálu bývalého zámeckého zahradnictví v Náměšti nad Oslavou prošel na počátku října odborným ošetřením. Tuto ozdravnou kúru mu symbolicky věnovala Chudobínská borovice, vítězka soutěže Strom roku.

Národní památkový ústav: Žižkův dub u náměšťského zámku byl odborně ošetřen
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Náměšťský dub se v této anketě umístil na druhém místě právě za zmíněnou Chudobínskou borovicí. Pro vítěze ankety je vždy připraven odborný arboristický zásah, který však vítězný strom nepotřeboval. Proto navrhovatelé Chudobínské borovice potřebnou finanční částku věnovali náměšťskému dubu.

Velký dík si zaslouží žáci Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou, kteří Žižkův dub do soutěže přihlásili a postarali se i o veškerou propagaci stromu v době hlasování.

Arboristé během zásahu provedli zdravotní řez stromu a statickou stabilizaci, odstranili suché větve a větvoví z okrajů stromu, aby došlo k vylepšení těžiště a odlehčení koruny. Dále ošetřili a opravili šindelovou stříšku nad rozsáhlou dutinou v kmeni.

Náměšťský dub, který je pozůstatkem ještě původních doubrav na zdejším území, má obvod kmene deset a půl metru a jeho stáří je odhadováno na 800 - 1000 let. Z

Reprotáž České televize si můžete prohlédnout ZDE a reportáž, článek a fotogalerii Českého rozhlasu o průběhu ošetření stromu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: 28. října se bude na pražském magistrátu konat Den otevřených dveří

22:33 MHMP: 28. října se bude na pražském magistrátu konat Den otevřených dveří

V letošním roce se bude opět konat den otevřených dveří pražského magistrátu. Zájemci budou moci nav…