Národní památkový ústav zve na tesařské sympozium v Těchonicích

28.06.2022 16:14 | Tisková zpráva

V Těchonicích (na Klatovsku) proběhne již 7. ročník tesařského sympozia, pořádaného Regionálním řemeslným muzeem Merklín. Tesařský kurz se zaměří na stavbu stavidel z ručně tesaných trámů.

Národní památkový ústav zve na tesařské sympozium v Těchonicích
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Regionální řemeslné muzeum Merklín a Národní památkový ústav zvou na 7. ročník tradiční akce, která proběhne ve dnech 8. až 16. července letošního roku v obci Těchonice (Nalžovské Hory, okres Klatovy). Během sympozia bude pod vedením tesaře Jakuba Kosťura z Vlaštovčího údolí (Rašovice, Klášterec nad Ohří) vyrobena replika původních stavidel těchonického rybníka. 

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6580 lidí

Hlavní náplní tesařského sympozia bude teoretická i praktická výuka tradičního tesařského řemesla. Účastníci se seznámí s postupy tesání dřeva, měření a určování profilů budoucí konstrukce. Na kurzu bude prezentováno tesařské nářadí včetně ukázek použití historického nářadí v současné praxi. Přibližně v polovině kurzu proběhne pro účastníky přednáška Mgr. Karla Fouda, specialisty na lidovou architekturu z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni, na téma historických roubených staveb na Plzeňsku. Účastníkům kurzu přednáška představí dochované historické roubené stavby Plzeňska včetně příkladů staveb, u kterých se podařilo určit jejich stáří pomocí metod dendrochronologického datování dřeva. V průběhu druhé poloviny sympozia pak dojde na realizaci konkrétní tesané konstrukce; v tomto ročníku se bude jednat o stavbu kopie historických stavidel těchonického rybníka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VOC Znojmo: Svatý Václav bude slavit s Královským ryzlinkem VOC

8:40 VOC Znojmo: Svatý Václav bude slavit s Královským ryzlinkem VOC

Na nové víno Královské řady VOC Znojmo si musí milovníci vín počkat do 28. září, na svátek svatého V…