Národní park České Švýcarsko: Nová pravidla pro lezce v NPR Kaňon Labe

21.01.2018 12:49

Dne 4. ledna 2018 nabyla účinnosti nová pravidla pro lezení v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe.

Národní park České Švýcarsko: Nová pravidla pro lezce v NPR Kaňon Labe
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Správa Národního parku České Švýcarsko formou opatření obecné povahy povolila na základě žádosti podané Českým horolezeckým svazem výjimku ze zákazu vstupovat mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody a ze zákazu provozovat horolezectví v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe. Takto stanovená pravidla nyní budou platit do 31. 12. 2020.

„Pro horolezeckou činnost budou lezci moci využívat dvě části národní přírodní rezervace celoročně, v dalších dvou částech je lezení umožněno ve druhé polovině kalendářního roku,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Nově stanovená pravidla považujeme za rozumný kompromis mezi ochranou přírody a horolezeckou činností, která má v naší oblasti více než staletou tradici.“

Kromě vymezení objektů a času pro lezeckou činnost výjimka ze zákona obsahuje také konkrétní pravidla a zásady chování při lezení. Stanovení výjimky předcházela jednání správy parku se zástupci horolezeckého svazu. Současná výjimka platí po dobu tří let, před jejím uplynutím správa parku společně s horolezeckým svazem lezeckou činnost vyhodnotí a zkušenosti budou následně promítnuty do budoucích rozhodnutí.

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe byla vyhlášena v roce 2010 v pravé části labského kaňonu. Národní přírodní rezervace je nejvyšší kategorií maloplošných chráněných území v České republice a režim pro návštěvníky zde je obdobný jako v klidových územích národních parků. V opodstatněných případech však ochrana přírody může stanovit výjimky z některých omezení vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Plný text opatření obecné povahy najdete ZDE.

Mapovou přílohu k opatření obecné povahy najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

22:02 Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně …