Národní park Podyjí právě slaví 25 let

23.03.2016 10:48

Ve Znojmě se předevčírem uskutečnilo slavnostní zasedání Rady Národního parku Podyjí. Důvodem oslavy je skutečnost, že přesně před 25 lety (20. 3. 1991) byl nařízením vlády zřízen tamní národní park. Jednání se za MŽP zúčastnil náměstek ministra Vladimír Dolejský. Součástí slavnostního setkání byla i premiéra filmu Obrázky z Podyjí představená za účasti jeho tvůrců. Letošní rok je pro ochranu přírody a pro národní parky velmi významný. Před čtvrtstoletím byly vyhlášeny 2 nové národní parky (Šumava a Podyjí) a jeden vyhlášen nově (KRNAP). Dále byly ve stejném roce vyhlášeny 3 nové chráněné krajinné oblasti, takže rok 1991 byl zásadní co do rozšíření sítě velkoplošných chráněných území v ČR.

Národní park Podyjí právě slaví 25 let
Foto: nppodyji.cz
Popisek: Národní park Podyjí - logo

Národní park Podyjí je mezi našimi národními parky tím, který nejlépe odpovídá mezinárodním kritériím pro tuto kategorii chráněného území a který se nejrychleji přibližuje naplnění dlouhodobých cílů ochrany. O těchto kvalitách svědčí i některá ocenění, které NP Podyjí získal: Diplom Rady Evropy pro chráněná území, deklarující kvalitu péče o území, či Certifikát přeshraniční spolupráce Federace Europarc.

Problematika ochrany přírody v národních parcích představuje jednu z hlavních priorit ochrany přírody a krajiny v České republice. O tom svědčí i zásadní novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou MŽP připravilo v roce 2014 a která se v současné době projednává v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Schválení tohoto zákona by mělo přinést kromě jiného jasné stanovení cílů ochrany národních parků, jejich poslání a zajistit transparentnost v péči o nejcennější území v České republice, tedy v národních parcích. V průběhu letošního roku a po schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny začne MŽP zpracovávat Strategii rozvoje národních parků. Ta by měla široké veřejnosti představit význam národních parků, společenské funkce, které parky naplňují, a měla by také definovat hlavní dlouhodobé úkoly národních parků a jejich vize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí

19:33 Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí

Veřejný ochránce práv je mimořádně znepokojen aktuálním děním v souvislosti s protiepidemickými opat…