Národní síť Místních akčních skupin pomáhá sjednotit komunitně vedený rozvoj českého venkova

30.08.2016 13:03

Národní síť Místních akčních skupin ČR (NS MAS) je podle ředitele Odboru Řídící orgán PRV ministerstva zemědělství Josefa Taberyho nezbytným a úspěšným konsolidátorem komunitně vedeného místního rozvoje v České republice. V současnosti působí v České republice 180 místních akčních skupin (MAS) snažících se koordinovat a sjednotit zájmy obyvatel regionů, které zastupují.

Národní síť Místních akčních skupin pomáhá sjednotit komunitně vedený rozvoj českého venkova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zemědělství
reklama

Podle Josefa Taberyho pomáhá NS MAS rozvoji venkova. „Lidi v NS MAS jsou formováni jako dlouholetí odborníci. Pohybují se v terénu, ve vlastních MAS, tedy mají blízko k praxi, není to žádná formalita,“ řekl při setkání na 43. ročníku výstavy Země Živitelka v Českých Budějovicích. „Při konfrontaci s ostatními členskými zeměmi, nebo s těmi, které se připravují pro vstup do EU, jsme často dotazováni, jak to u nás funguje. A podobný orgán jako NS MAS, který by vše zastřešoval, a to zejména komunikaci vůči státní správě, všude nebývá, obzvláště takto efektivní,“ dodal.

Josef Tabery uvedl, že v souvislosti s Programem rozvoje venkova (PRV) je na prvním místě oprávněně konfrontován především se zemědělskými nevládními organizacemi. Všechna „nadstavbová“ témata, týkající se života na venkově, mimo jiné možnosti a pracovní příležitosti nebo rozvoj místních území, jsou ale v režii NS MAS. „NS MAS patří dlouhodobě mezi hlavní hráče, kteří jsou zváni na neformální jednání na ministerstvo zemědělství, jsou členy monitorovacího výboru, to znamená, že mají v Programu rozvoje venkova zásadní roli,“ konstatoval.

Díky PRV poputuje do českého zemědělství v programovém období 2014–2020 téměř 3,5 miliardy EUR (více než 96 miliard korun). Z toho bude 2,3 miliardy EUR (asi 62 miliard korun) z unijních zdrojů a 1,2 milionu EUR (asi 34 miliardy korun) z českého rozpočtu. Program bude mimo jiné podporovat diverzifikaci ekonomických aktivit ve venkovském prostoru s cílem vytvářet nová pracovní místa a zvýšit hospodářský rozvoj. Podporován bude také komunitně vedený místní rozvoj, respektive metoda LEADER, kterou realizují MAS a která přispívá k lepšímu zacílení podpory na místní potřeby daného venkovského území a rozvoji spolupráce aktérů na místní úrovni. Na hospodářský rozvoj a LEADER se předpokládá alokovat kolem 7,5 procenta z celkových finančních prostředků.

Josef Tabery připustil, že nové programové období se rozjíždí pomalu, úloha MAS v něm ale bude silnější než v předchozích letech. Princip rozdělování dotací se totiž změní a bude třeba zkušených koordinátorů, kterými podle něj místní aktéři bezesporu jsou. „Uvidíme, jakou s novým ‚multifondovým‘ pojetím uděláme zkušenost. Zatím se setkáváme s různými reakcemi MAS, třeba i s tou, že to mělo zůstat tak, jak to bylo, že se jen mělo do LEADERu dát víc peněz… Uvidíme, co nabídnou ostatní fondy… Nejen Evropská komise kvituje, že to, co si lidi budují sami ve vlastním území, je nejdůležitější,“ uvedl Josef Tabery.

Korunováním spolupráce venkovských aktérů je podle Josefa Taberyho právě letošní výstava Země Živitelka, která je největší tuzemskou přehlídkou zaměřenou na zemědělství a venkov. Po pěti letech se změnil koncept prezentace a v jednom pavilonu se tak vedle sebe představuje ministerstvo zemědělství, včetně jeho odborných úseků, NS MAS, Celostátní síť pro venkov, Asociace regionálních značek, výrobky oceněné národní značkou KLASA a Regionální potravina a další.

„NS MAS byla vždycky významným partnerem při organizaci výstavy Země Živitelka, pomáhá jak organizačně se zajištěním týmu a stánku, tak i s doprovodným programem pro děti,“ uvedla Zuzana Dvořáková z Odboru Řídící orgán PRV ministerstva zemědělství. MAS podle ní letos nemají samostatný pavilon, ale společný stánek. Expozice se však rozšířila o další partnery v oblasti venkova, například zemědělské nevládní organizace, organizace, které zastřešují cestovní ruch nebo obce a kraje. Umožňuje to představit širší spektrum venkovských aktivit.

Organizátoři očekávají, že výstavu navštíví stejně jako v předchozích letech kolem 100 tisíc lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: ECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2020

11:54 Úřad vlády: ECD zveřejnilo Hospodářský přehled ČR 2020

Premiér Andrej Babiš, generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ange…