Národního zemědělské muzeum: Tisíc let rybníkářství v Česku a ilustrace fauny. Na zámku Ohrada připravili nové výstavy

21.07.2021 9:35 | Zprávy

Výstava Rybník, krajina a my v soukolí času představí od 3. srpna rybník jako prvek, který vedle hlavní funkce produkce ryb významně ovlivňuje tvárnost krajiny, životní prostředí i život obyvatel. Návštěvníci mají možnost zhlédnout také další ročník cyklu Příroda v ilustraci, který letos představí výtvarnice Leonu Kuťkovou a Marii Voldřichovu.

Národního zemědělské muzeum: Tisíc let rybníkářství v Česku a ilustrace fauny. Na zámku Ohrada připravili nové výstavy
Foto: nzm.cz
Popisek: Národní zemědělské muzeum - logo

Rybníky existují v naší krajině celé jedno tisíciletí a staly se její neodmyslitelnou součástí, představují i zvýšení její biodiverzity, vznik nových biotopů, včetně biotopu hrází s unikátní flórou a faunou. Panelová výstava umístěná na nádvoří zámku zachycuje počátky rybníkářství v českých zemích, jeho bouřlivý rozvoj na počátku novověku, technologie stavby rybníků a jejich vývoj, změny v krajině a ohlasy na ně.

Velký prostor je věnován významu rybníků v lidové kultuře, umění i v každodenním životě lidí. „Ve výstavním sále pak bude doplněna o vybrané sbírkové předměty, například obrazy předních českých malířů či model výlovu rybníka. Výstava ukazuje, jak se vyvíjely jednotlivé profese týkající se rybníků, a zobrazuje celoroční průběh prací souvisejících s chovem ryb a péčí o rybníky,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek. Výstava je výstupem projektu NAKI II – Kulturní tradice českého rybářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a krajino tvorbě a bude k vidění od 2. srpna až 2. ledna 2022.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…