Návrh novely zákona o elektronických komunikacích významně posiluje ochranu práv našich spotřebitelů

16. 2. 2017 19:15

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odeslal ve středu na Úřad vlády návrh novely zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích. Před samotným projednáváním vládou bude návrh novely posouzen odbornými komisemi Legislativní rady vlády.

Návrh novely zákona o elektronických komunikacích významně posiluje ochranu práv našich spotřebitelů
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

"Nad rámec technické povahy novely důležitého zákona o elektronických komunikacích, týkající se přechodu na efektivnější formát digitálního televizního vysílání DVB-T2, obsahuje námi předložená novela aspekty významně posilující ochranu spotřebitele v oblasti elektronických komunikací a úpravu problematiky sankcí, které může uložit regulátor, tedy Český telekomunikační úřad, jednotlivým operátorům," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nová úprava obsahuje především možnost přenositelnosti telefonních čísel mezi operátory. Konkrétně se nově stanoví maximální délka výpovědní doby v případě přenesení čísla na 10 dnů.

Povinnou součástí smlouvy mezi účastníkem a operátorem bude muset být podle novely ujednání o rozsahu možných jednostranných změn smlouvy i o způsobu jejich oznámení účastníkovi, a to včetně oznámení možnosti odstoupení od smlouvy.

Novela obsahuje taktéž zakotvení zákazu poskytování služeb spotřebitelům za jiné než zveřejněné ceny, přičemž se to bude týkat také osob - spotřebitelů, jimž firmy přeprodávají SIM karty za nižší ceny než ceny tržní.

Novela přináší povinnost operátorům informovat účastníky o jejich právu odstoupit od smlouvy bez sankce v případě jednostranné změny smlouvy ze strany operátora.

Mění se i úprava pokut v zákoně o elektronických komunikacích, kdy se horní hranice pokuty odvíjí od závažnosti příslušného deliktu. Doplňuje se též možnost uložit pokutu v procentech z čistého obratu pachatele přestupku.

Komerční tisková zpráva  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JOB AIR Technic má po čtvrtstoletí existence nové logo

12:10 JOB AIR Technic má po čtvrtstoletí existence nové logo

JOB AIR Technic, společnost podnikající v oblasti údržby civilních letadel, slaví letos 25 let od za…