„Je to zločin.“ Beran varuje před výprodejem ČEZu

02.06.2026 21:01 | Rozhovor

Energetický expert Hynek Beran v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz tvrdě kritizuje plánované rozdělení ČEZu. Převod distribuční a obchodní části označuje za výprodej kritické infrastruktury a ohrožení národní bezpečnosti. „Taková firma nikdy neprodělá,“ říká o distribuci, kde mají spotřebitelé platit provoz, odpisy i státem garantovaný zisk. Podle Berana si stát ponechá závazky, zatímco nejlukrativnější části energetiky skončí jinde. V závěru připomíná i článek 23 Listiny práv a svobod.

„Je to zločin.“ Beran varuje před výprodejem ČEZu
Foto: ČEZ
Popisek: Zákaznické centrum ČEZ

V pondělí schválila valná hromada ČEZu rozdělení této státní společnosti a převod její distribuční a obchodní infrastruktury do soukromých rukou.

Ano, zrovna jsem dokončoval odborný článek do Solárního magazínu, jak je ta síťová struktura lukrativní. Poplatky spotřebitelů pokrývají veškeré její provozní náklady, ztráty v sítích, odpisy majetku a máte právo na zisk garantovaný státem ve výši 8,4 %. Je to v průměru trojnásobek výnosnosti státních dluhopisů. Taková firma nikdy neprodělá. V energetice a v podstatě i jinde není lepší dlouhodobý byznys. Často to slouží i jako porovnání investic do domácí nebo obecní komunitní energetiky: Kdybyste byli distributor, měli byste zaručeno 8,4 %. Vydělá vám vaše instalace více? Lichvaření s emisními povolenkami sice vynáší i násobné zisky, ale když se v Německu někdo lépe vyspí a dostane rozum, tohle ideologické olupování den ze dne skončí. Vedení a transformátory bude ale naše civilizace potřebovat stále.

Není to tedy zestátnění, ale další výprodej energetiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Podáte trestní oznámení?

I mě by zajímalo, jak to s tím Rakušanovým nákupem vojenské techniky bylo a myslím, že by to měla prošetřit policie. Vy tvrdíte, že se na to budete policie sice dotazovat, ale je dotaz podnět k tomu, aby se tím zabývala? A obecně, co se vlastně stane, když zjistí, že zakázka byla nevýhodná? Co polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Že, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetirhonza , 02.06.2026 22:12:35
mně to nepřekvapuje?! Vždyť je zde již třicet pět let stejná mafie!!! A nezapomeňme, "zdroje" pro mafii se tenčí. Takže rychle rozkrást co se ještě dá, protože takové "hospodáře" žádný stát na věky neuživí. Dalším krokem bude utužení represivní části systému a následný demokratický otrokářský systém. Nebojme se, že se nenajde dost takových, kteří se budou prát o místečko pod stolem bohatých. Overton nebyl žádný hlupák.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Ministr Bednárik: „Budou vás kritizovat, ať rozhodnete jakkoliv.“

21:10 Ministr Bednárik: „Budou vás kritizovat, ať rozhodnete jakkoliv.“

Když přicházím na rozhovor s Ivanem Bednárikem, i přes ranní hodinu a déšť mě míjejí cyklisté. Cesta…