Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností

19.08.2015 20:30 | Zprávy

Tři týdny trvající údržbové práce na jednom ze dvou soustrojí vodní elektrárny Vrané nad Vltavou jsou minulostí.

Nejstarší elektrárna Vltavské kaskády je opravena. Ročně zásobí 20 tisíc domácností
Foto: ČEZ
Popisek: Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou

Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna tzv. vltavské kaskády před Prahou tak může po pravidelné komplexní diagnostice a údržbě nejdůležitějších částí opět vyrábět ročně v průměru více než 60 milionů kWh elektřiny a pokrývat tak spotřebu 20 tisíc domácností.

Příští rok oslaví osm desítek let spolehlivého provozu a po letošní průběžné opravě soustrojí TG2 má našlápnuto k dalšímu spolehlivému fungování. Aktuálně dokončené práce, které zaměstnaly tým více než 10 specialistů z elektráren ve Vraném, Slapech a Štěchovicích, trvaly od 27. července a zahrnovaly zejména kontrolu ložisek turbogenerátoru a přetěsnění lopat oběžného kola soustrojí TG2, servisní práce na chladicích systémech a také prevenci spočívající v diagnostice generátorů, čištění a měření kabelů nízko- a vysokonapěťových rozvodů a provádění kontroly a filtrace olejových náplní. Ve spolupráci se společnostmi ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby dochází souběžně i k opravě transformátoru T103. Nevznikla přitom žádná ztráta na výrobě, protože kvůli současné hydrologické situaci a povinnosti udržovat podle platného Manipulačního řádu pouze minimální průtoku 40 m3/s směrem na Prahu by jedno ze soustrojí bylo beztak mimo provoz.

Dvě soustrojí, každé o výkonu 8 MW, jsou nyní opět připravena roztočit vertikální Kaplanovy turbíny na 150 otáček za minutu a využívat energii vody ve prospěch člověka.

„Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou patří k důležitým článkům vltavské kaskády. Pravidelné servisní akce, jakou byla právě ukončená průběžná oprava, jsou nezbytnou podmínkou bezproblémového a bezpečného provozu poslední velké vltavské elektrárny před Prahou,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Petr Maralík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jan Kuchař byl položen dotaz

zdravotní péče

Pane Kuchaři, nemyslíte, že na to vašem návrhu je smutná jedna věc, a to, že tu chybí dostatečná zdravotní péče, a že je třeba kvůli ní jezdit za hranice? Ono totiž problém není jen na hranicích, ale skoro všude, a to i ve městech. Lékařů je prostě málo. A co s tím vaše vláda udělala?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Česko a Japonsko sdílejí zkušenosti

13:33 Lesy ČR: Česko a Japonsko sdílejí zkušenosti

Odborný česko-japonský lesnický a dřevařský seminář se uskutečnil v pátek 6. června v Ósace v českém…