Nejvyšší kontrolní úřad má své experty na audit životního prostředí. Jejich úspěšné mezinárodní projekty představil na semináři

28.04.2017 9:40

Nejvyšší kontrolní úřad uspořádal dnes v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR mezinárodní seminář s názvem Výzvy v oblasti udržitelné energie. Uskutečnil se pod záštitou kontrolního výboru a výboru pro životní prostředí. NKÚ zde představil své projekty, které vznikly v rámci pracovní skupiny pro audity v oblasti životního prostředí organizace INTOSAI (INTOSAI WGEA). Ta v současnosti sdružuje 77 nejvyšších kontrolních institucí z celého světa. Semináře se zúčastnili zástupci nejvyšších kontrolních institucí Číny, USA, Polska, Slovenska a zástupce Evropského účetního dvora. Mezi pozvanými hosty nechyběli kromě poslanců a senátorů ani zástupci Kanceláře prezidenta republiky, Úřadu vlády, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nejvyšší kontrolní úřad má své experty na audit životního prostředí. Jejich úspěšné mezinárodní projekty představil na semináři
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

„Nejsme jen týmem auditorů, který kontroluje účelnost, efektivnost a hospodárnost vynaložených peněz. Rozvíjíme i naše expertní dovednosti a chceme v rámci mezinárodní spolupráce posouvat oblast auditu dál. Soustředíme se přitom zejména na aktuální problémy, které máme společné s dalšími zeměmi,“ uvedl na semináři prezident NKÚ Miloslav Kala. Cílem semináře bylo představit mezinárodní aktivity NKÚ a otevřít diskusi o trendech a výzvách v oblasti obnovitelných zdrojů energie, úspor energie a rozvoje udržitelné energie.

Prvním projektem NKÚ v této oblasti byl projekt Udržitelná energie. Spolupracovaly na něm nejvyšší kontrolní úřady z Austrálie, Estonska, Kanady, Maroka, Norska, Polska a Velké Británie. Výsledkem je příručka Audit v oblasti udržitelné energie. Metodiku z této příručky používají zahraniční kontrolní instituce při svých kontrolách. Příklady takových auditů na semináři představila zástupkyně Národního kontrolního úřadu Číny.

NKÚ na základě této metodiky provedl v roce 2014 kontrolu peněžních prostředků určených na podporu energie z obnovitelných zdrojů. Zjistil například, že podpora fotovoltaiky jako jednoho z nejdražších zdrojů činila v roce 2013 přibližně 66 % nákladů na provozní podporu všech obnovitelných zdrojů energie. Přitom fotovoltaické elektrárny vyrobily v tomto roce pouze asi 22 % elektřiny produkované z obnovitelných zdrojů. Navíc v kontrolovaných letech 2009 až 2012 v ČR oproti ostatním zemím EU neúměrně vzrostla produkce energie z těchto elektráren, a to celkem o 2 320 %.

NKÚ na tento první projekt navázal projektem Úspory energií. Jeho výsledky představil na podzim loňského roku v Jakartě na zasedání INTOSAI WGEA. V jeho rámci vznikla studie zaměřená na problematiku úspor energií a její možné využití v kontrolní činnosti. Na tomto tématu s NKÚ spolupracovaly například kontrolní instituce USA, Číny a Slovenska. Zástupce Vládního auditního úřadu USA na semináři ocenil přínos tohoto projektu a možnost sdílení zkušeností v další práci kontrolorů.

Aktuálně se NKÚ věnuje oblasti auditu životního prostředí v projektu Zelená města – udržitelný rozvoj měst. Jako spoluřešitelé se přihlásili zástupci nejvyšších kontrolních institucí Číny, Filipín, Indonésie, Maroka, Slovenska a USA. Na všech projektech pracoval tým kontrolorů NKÚ pod vedením člena NKÚ RNDr. Petra Neuvirta.

Význam nejvyšších kontrolních institucí při hledání řešení pro aktuální výzvy v oblasti energetiky, klimatických změn a udržitelného rozvoje vyzdvihl na semináři zástupce Vládního auditního úřadu USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT: Petr Dvořák byl potřetí zvolen do nejvyššího vedení Evropské vysílatelské unie

22:50 ČT: Petr Dvořák byl potřetí zvolen do nejvyššího vedení Evropské vysílatelské unie

Generální ředitel České televize Petr Dvořák byl dnes, na valné hromadě, zvolen do nejvyššího vedení…