Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu společnosti RWE

14.06.2017 18:01

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost a potvrdil tak pokutu ve výši téměř 40 milionů Kč, kterou uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen ÚOHS) společnosti RWE Supply & Trading CZ, a.s. za zneužití dominantního postavení na velkoobchodním trhu dodávek zemního plynu. O tom, že stěžovatelka skutečně zneužila svého dominantního postavení, rozhodly správní soudy již dříve (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28. března 2014 č. j. 5 Afs 15/2012-102). Nejvyšší správní soud tak nyní posuzoval jen samotnou pokutu.

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu společnosti RWE
Foto: Nejvyšší správní soud
Popisek: Nejvyšší správní soud
reklama

Stěžejní námitkou stěžovatelky byla bezúčelnost, popřípadě nepřiměřenost výše uložené pokuty s ohledem na celkovou délku řízení, které bylo zahájeno již na konci roku 2005. Nejvyšší správní soud však dospěl k závěru, že uložená sankce i nadále plní svoji funkci.

Vzhledem k závažnosti jednání, jehož se stěžovatelka dopustila, je i nadále žádoucí, aby nesla negativní následky s tímto jednáním spojené. To, že žalovaný na uložení pokuty nerezignoval, navíc dává stěžovatelce i ostatním soutěžitelům signál, že narušování hospodářské soutěže nezůstane ze strany veřejné moci nepotrestáno,“ uvádí se v rozsudku šestého senátu Nejvyššího správního soudu.

Soudci též přihlédli k tomu, že ani v jedné fázi řízení nezůstaly ÚOHS ani soudy nečinné a celková délka řízení vyplývala do značné míry z právní složitosti posuzované věci.

Šestý senát NSS také aproboval postup ÚOHS při výpočtu pokuty. Horní hranice pokuty se totiž vypočítává z čistého obratu soutěžitele dosaženého za poslední ukončené účetní období před vydáním prvního rozhodnutí ve věci, přičemž ÚOHS započítal do této částky zcela správně i tzv. in-house dodávky, tj. obchody uskutečněné stěžovatelkou v rámci holdingu skupiny RWE.  

Informace k rozsudku ze dne 7. června 2017 ve věci sp.zn. 6 As 68/2017. Celý rozsudek naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

22:54 Ministerstvo financí: Úprava generálního pardonu, promíjejícího DPH, usnadní dodávky státu

Ministerstvo financí předložilo na dnešní jednání vlády rozšíření generální pardonu rušícího DPH na …