Nemocnice Prostějov: Speciální centrum léčí postcovidový sydrom

05.02.2021 10:54

Nemocnice otevřela pro pacienty, kteří prošli onemocněním covid-19 a dlouhodobě je trápí klinické projevy této nemoci, speciální Postcovidové centrum. V něm se specialisté snaží zbavit pacienty řady zdravotních problémů spojených s prodělaným koronavirem.

Nemocnice Prostějov: Speciální centrum léčí postcovidový sydrom
Foto: iprostejov.cz
Popisek: Nemocnice Prostějov

Postcovidový syndrom postihuje ve velkém i mladé lidi, kteří měli jen malé nebo dokonce vůbec žádné příznaky nemoci covid-19. Přetrvávající dušnost či bolesti na hrudníku. To jsou nejčastější, ale zdaleka ne jediné zdravotní neduhy trápící značnou část populace i několik měsíců pro prodělání nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

„U postcovidového syndromu přetrvávají potíže 12 týdnů od zjištění onemocnění. Nejčastějšími příznaky bývá únava, dušnost při námaze, kterou pacienti sami charakterizují jako stav, kdy se nemohou dostat do formy. Dalšími příznaky jsou bolesti hlavy, kloubů, bolesti na hrudníku, potíže se spaním, nemožnost se soustředit, poruchy paměti, eventuálně vypadávání vlasů nebo kožní problémy, ztráta chuti a čichu,” vyjmenovává Ivona Grygárková, primářka oddělení plicních nemocí Nemocnice AGEL Prostějov.

Postcovidový syndrom může postihnout všechny pacientu bez rozdílu věku, ale v současné době lékaři v prostějovské nemocnici evidují v postcovidovém centru mnohem častěji mladé lidi a ženy. „Příznaky se mohou klidně objevit několik týdnů po prodělané covid-19 infekci, která měla lehký nebo bezpříznakový průběh,” varuje primářka s tím, že nejvážnějším problémem je dušnost a bolest na hrudníku, které mohou signalizovat postižení plic nebo srdce.

Postcovidové centrum v Nemocnici AGEL Prostějov vyšetřuje pacienty každý všední den od 8:00 do 13:30 hodin (Blok A, vstup A1 - 1. patro) po předchozím objednání na telefonní čísle 582 315 263. Pacient by měl být primárně vyšetřen svým praktickým lékařem a ten jej může společně se žádankou odeslat do postcovidového centra. „Do centra by měli být odesláni všichni pacient po hospitalizaci pro covid infekci, pacienti, kteří prodělali zápal plic a byli léčeni ambulantně. Pak dále také nemocní, kteří mají výše popisované potíže,” radí Ivona Grygárková.

Zdravotníci zde u každého pacienta pečlivě odeberou anamnézu, poté přijde na řadu rentgen srdce a plic a funkční vyšetření plic (bodypletysmografie + difuzní plicní kapacita). Podle výsledků a příznaků pacienta se pak přistoupí dále například k CT hrudníku, EKG, či k odběru krve.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

13:21 Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

V pondělí 22. dubna 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo zasedání Bezpečnostní rady státu. Mezi …