Nemocnice Znojmo: Provedli jsme tisící operací páteře

28.11.2019 14:17

Ortopedicko-traumatologické oddělení Nemocnice Znojmo pod vedením prof. MUDr. Radka Harta, Ph.D., FRCS, MHA provedlo včera 1000 operaci páteře. Operaci podstoupil pacient se zlomeninou 2. bederního obratle po pádu na záda. Žádná jiná krajská nemocnice tyto operace páteře neprovádí.

Nemocnice Znojmo: Provedli jsme tisící operací páteře
Foto: Nemocnice Znojmo
Popisek: Nemocnice Znojmo
reklama

Prof. Hart za posledních 16 let provedl v Nemocnici Znojmo okolo 50 různých operací, kde si připisuje prvenství výkonu v České republice. Např. implantoval jako první specifický francouzský systém kyčelní náhrady, který se skládá ze tří částí, nebo při fúzi podél páteře jako první použil kmenové buňky a další. Znojemští ortopedi provedou ročně 80-100 operací páteří. S těmito operacemi začali ortopedové před 15 lety. „V době, kdy jsme začínali s operacemi páteře, takové velké výkony žádná krajská nemocnice nedělala,“ přiblížil začátky profesor Radek Hart, primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Znojmo.

27.11.2019 byl odoperován sedmačtyřicetiletý pacient, který po pádu na záda utrpěl zlomeninu 2. obratle. Průběh operačního výkonu byl standardní, bez komplikací. Od dnešního dne bude moci pacient začít chodit.

Pacienti zdejší Ortopedicko-traumatologické oddělení vyhledávají nejen z regionu, ale z celé republiky i ze zahraničí. „Mám radost, když kolegové naznají, že na některé výkony nejsou dostatečně vyškoleni a posílají pacienty k nám, to mě opravdu těší,“ přiznává prof. Hart. Dvě třetiny pacientů jeho ambulance tvoří pacienti mimo region.

Pracoviště dělá všechny výkony v oboru s výjimkou primárních nádorů, které vyžadují multioborovou spolupráci, a korekcí dětského zakřivení páteře (skolióza), které jsou také prováděny pouze na superspecializovaných pracovištích. Ročně se v Nemocnici Znojmo provede kolem 2300 ortopedických operací, z toho přibližně 200 náhrad kyčlí, 200 náhrad kolen a 30 náhrad ramenních kloubů. Problém, které pracoviště v současnosti nejvíce trápí, je odchod lékařů, a to především do zahraničí po tom, co nasbírají dostatek zkušeností a zručnosti v operativě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPSV: Vláda přijala návrh ministryně Jany Maláčové na zvýšení životního a existenčního minima

20:27 MPSV: Vláda přijala návrh ministryně Jany Maláčové na zvýšení životního a existenčního minima

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosadila nařízení vlády, kterým se od 1. du…