Nemocnice Znojmo: Prvodárci darovali 23 940 ml krve

06.12.2019 14:21

Již podruhé se Nemocnice Znojmo zapojila do akce 450 ml NADĚJE. V rámci náboru prvodárců jich 5. prosince 2019 navštívilo Hematologicko-transfuzní oddělení 61 prvodárců. Krev darovalo 57 dárců.

Nemocnice Znojmo: Prvodárci darovali 23 940 ml krve
Foto: Nemocnice Znojmo
Popisek: Nemocnice Znojmo

Projekt 450 ml NADĚJE je primárně zaměřen na získávání bezplatných prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic po celé České republice. „Již v loňském roce jsme byli mile překvapeni zájmem prvodárců, kteří ve Znojmě přišli a letos jsme ze zájmu lidí opět nadšeni,“ informovala Xenie Mráčková, koordinátorka projektu 450ml NADĚJE. O poděkování dárcům se postarali partneři projektu. Letos prvodárci obdrželi např. čerstvé bylinky, oplatky, víno a řadu voucherů.

„Čtyřem z příchozích dárců bohužel nemohla být odebrána krev. Důvodem byly obvykle změny v krevním obraze jako například zvýšený počet bílých krvinek či nedostatek červených. U jedné prvodárkyně pak tetování, které v minulých dnech absolvovala a byl tedy nutný odklad dárcovství o šest měsíců“ popsal primář Hematologicko-transfuzního oddělení Jan Simonides. Znojemská nemocnice má v databázi více než 5500 dárců, z toho je aktivních 3800. Ročně se provede 5800 odběrů krve, 2500 odběrů plazmy, 65 odběrů trombocytů. Největší spotřebu v nemocnici transfuzních přípravků mají chirurgická oddělení (chirurgie, ortopedie, gynekologie) a hematologická ambulance. 

„Zájem lidí, kteří se dnes rozhodli darovat krev a pomoci tak dalším mě velmi mile překvapil. Byl bych rád, kdyby se z dnešních prvodárců stali dárci pravidelní a rozšířili tak náš registr,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Zájemci, kteří chtějí darovat krev a nestihli tuto akci mohou přijít každé úterý a středu od 7:00 do 9:00 hodin, kdy odběry běžně probíhají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ: Jak se počítají ceny dodavatelů poslední instance

17:45 ERÚ: Jak se počítají ceny dodavatelů poslední instance

Dodavatelé poslední instance (DPI) se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly. Cena DPI je …