Nové přístroje přinášejí posun v diagnostice i léčbě na pardubické kardiologii

17.04.2017 18:50

Lékařům kardiologického oddělení Pardubické nemocnice ve zkvalitnění péče o pacienty pomohou nové přístroje.

Nové přístroje přinášejí posun v diagnostice i léčbě na pardubické kardiologii
Foto: nempk.cz
Popisek: Krajská nemocnice Pardubice

Rychlejší a přesnější zjištění příčiny obtíží a zároveň možnost dřívějšího zahájení účinné léčby. To vše přinášejí technické novinky, jimiž nově disponuje kardiologické oddělení Interní kliniky Pardubické nemocnice. Péči o pacienty pomohou zkvalitnit nové přístroje, které již byly nebo v příštích dnech budou uvedeny do provozu. Nejvýraznější posun nastane zejména v echokardiografickém vyšetření a v monitorování nemocných.

„Kardiovaskulární choroby, tedy veškerá onemocnění srdce a cév, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Umírá na ně zhruba polovina populace, což je číslo dvojnásobně vyšší ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi. Proto je důležité, že nemocným na kardiologickém oddělení můžeme díky obnově přístrojového vybavení nadále nabízet zdravotní péči v souladu s nejmodernějšími trendy medicíny,“ prohlásil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. „Nyní se výrazně zlepšily naše technické podmínky, což je pozitivní nejen pro nás, ale především je to dobrá zpráva pro naše pacienty, jejichž počty stoupají,“dodal primář kardiologického oddělení Jan Matějka.

Značný posun nastal především v echokardiografii, což je základní kardiologické vyšetření. Dosavadní přístroj byl po desetiletém provozu již za zenitem. Teď mají lékaři na ultrazvukové vyšetření srdce k dispozici špičkový přístroj Philips Epiq 7C. „Můžeme nyní pracovat s tím nejlepším, co je momentálně na trhu. Je to nejvyšší modelová řada,“pronesl lékař kardiologického oddělení Jiří Vondrák.

Nový přístroj rozšířil diagnostické možnosti jeho pracoviště, má totiž špičkový software s 3D echokardiografií, což je novinka na pardubické kardiologii. „Jsme teprve druhým pracovištěm v České republice, které má tento přístroj. Kromě nás ho mají jen v Brně, kde je velké výukové centrum na 3D echokardiografii,“ poznamenal Vondrák a dodal:„Je to výrazné plus. Vždyť kardiochirurgové v dnešní době již chtějí všechny snímky vidět ve 3D zobrazení.“

Technologická novinka díky svým špičkovým parametrům zároveň zkvalitňuje diagnostický proces. „Přístroj je výkonnější, snímky jsou kvalitnější. Vyšetření trvá kratší dobu, což pozitivní pro pacienty. Navíc jsme k přístroji získali i software na zobrazení, takže se snímky pak můžeme v offline režimu pracovat v počítači. To je také důležité pro naši práci a pro léčbu nemocných,“ uvedl Vondrák.

Co nejefektivnější využití nejen nového přístroje, ale i stávajícího technického vybavení přimělo kardiology ke změně uspořádání na oddělení. Echokardiografy soustředili v nově vzniklé laboratoři. „Můžeme nyní pracovat ve dvou sousedních vyšetřovnách. Je to pro nás plus. Zlepšily se nám pracovní podmínky. Navíc se zkrátí časy na vyšetření a pro pacienty je přínosem i to, že ve vedlejší místnosti je další lékař pro případnou konzultaci,“ uvedl Vondrák.

Nový přístroj však nebude využit pouze pro echokardiografii. Je možné ho použít rovněž pro angiologii, která se zabývá diagnostikou a nechirurgickou terapií onemocnění krevních a lymfatických cév. „Přístroj má i angiologický program. Pacient tak na něm může být vyšetřen, pouze se použije jiná sonda,“ upozornil primář Matějka na další přednost technologické novinky na kardiologii.

Zatímco špičkový echokardiograf s 3D zobrazením je na kardiologickém oddělení již v provozu, nový monitorovací systém je krátce před spuštěním. Také přinese další posun v péči o nemocné.

„Monitorovací systém na arytmologické jednotce již byl nevyhovující. Navíc potřebujeme monitorovat více pacientů, protože na naše oddělení přijímáme prakticky všechny nemocné s infarktem myokardu a závažnými poruchami srdečního rytmu z celého kraje. Díky novému systému bude možné monitorovat prakticky všechna lůžka na prvním patře našeho pracoviště,“ uvedl primář Matějka.

Nákup nového vybavení, které tvořily ještě dva EKG přístroje a jeden defibrilátor, se uskutečnil v rámci programu Ministerstva zdravotnictví České republiky nazvaného „Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví“. Investice do modernizace přístrojů na kardiologickém oddělení byla ve výši 7,6 milionu korun.

„Díky této obnově a modernizaci naše přístrojového vybavení se může kvalita zdravotní péče o naše pacienty posunout opět dál. Každoročně se to týká stále většího počtu lidí, protože máme velký nárůst vyšetření. Jsme proto rádi, že ji můžeme nabídnout moderní diagnostiku i kvalitní léčbu,“ řekl primář Matějka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

22:28 ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydává první část předběžné zprávy …