Nový majitel VHM bude znám později. Výběrové řízení se prodlužuje

05.01.2021 16:22

Další dva týdny dostali potenciální zájemci o strojírenský gigant Vítkovice Heavy Machinery (VHM). První kolo výběrového řízení, jež mělo skončit ve středu 6. ledna, se prodlouží o patnáct dnů, tedy do 21. ledna. Informoval o tom insolvenční správce Lukáš Zrůst. Důvody pro prodloužení výběrového řízení jsou jednak možnost rozšíření okruhu potenciálních zájemců o subjekty ze zahraničí, jejichž zájem je obrovský, jednak žádosti potenciálních vážných zájemců o prodloužení výběrového řízení s ohledem na obrovský rozsah podkladů a velikost podniku. Nový vlastník VHM tedy bude znám dle nového harmonogramu v pátek 22. ledna.

Nový majitel VHM bude znám později. Výběrové řízení se prodlužuje
Foto: Gaute
Popisek: Průmyslový areál Vítkovice Heavy Machinery (VHM)
reklama

Čas navíc si potenciální vážní zájemci o rozsáhlý průmyslový areál o rozloze více než 50 hektarů vyžádali z toho důvodu, aby měli dostatek času na řádné prostudování dokumentace v rámci due dilligence. Dodatečný prostor z důvodu nutného překladu dokumentace potřebovali také zahraniční zájemci. Pro ně je rovněž časově složitější v době pandemie covid-19 plnit formální předpoklady účasti ve výběrovém řízení. Odhadní cena areálu, který se prodává jako jeden celek včetně strojního vybavení, materiálu, zaměstnanců i know-how, činí 1,3 miliardy korun.

„VHM představuje jedinečný průmyslový areál vhodný nejen pro těžký průmysl, ale i realitní development. Prodej majetku je zajímavou příležitostí i pro zahraniční investory, například z Polska a Švýcarska. Změna harmonogramu dává domácím i zahraničním zájemcům větší prostor rozhodnout se o účasti ve výběrovém řízení a naplnit formální požadavky,“ komentuje posun termínu insolvenční správce Lukáš Zrůst, a doplňuje: „Můžu s radostí uvést, že mě kvůli aukci kontaktovaly desítky subjektů, ale samozřejmě, že množina zájemců ochotných dražit areál s vyvolávací cenou 400 miliónů Kč bude pravděpodobně užší.“

O dva týdny bylo posunuto celé vícekolové výběrové řízení, jež zajišťuje dražební společnost Gaute. Podle nového harmonogramu bude 20. ledna uzavřena tzv. datová místnost, v níž se mohou zájemci seznámit s nabízeným majetkem. Ve středu 21. ledna do deseti hodin se budou moci zájemci registrovat do výběrového řízení. Vstupenkou do samotného prodejního procesu je složení jistiny ve výši 50 milionů korun.

VHM

Ten samý den, tedy 21. ledna, budou moci registrovaní zájemci od 10 do 16 hodin na portálu verejnedrazby.cz elektronicky podávat své nabídky, přičemž minimální nabídková cena činí 400 milionů korun. O půl hodiny později, tedy v 16:30, dojde ke zveřejnění nejvyšší nabídky druhého kola, a zájemcům bude sděleno, zda postoupili do finální aukce. Do té se kvalifikuje pět nejvyšších nabídek z druhého kola. Aukce se uskuteční v pátek 22. ledna od 10 do 16 hodin on-line na portálu verejnedrazby.cz a vzejde z ní nový majitel.

To ještě samo o sobě neznamená ukončení procesu. Do 27. ledna je termín pro sdělení souhlasu s výsledky aukce ze strany věřitelského výboru, zajištěných věřitelů a soudu. Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele.

VHM

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má tradici sahající až do roku 1828. Společnost je dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. VHM dnes jako jediný výrobce v Evropské unii zvládne produkci hlavní hřídele větrných elektráren. Dodává kontejnery na jaderné palivo nebo například klikovou hřídel pro námořní tankery. Ocelárna VHM je schopna jako jediná v EU vyrobit ingot o hmotnosti až 240 tun.

Do dražby jde společnost z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci. Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla letošní koronavirová pandemie. Přesto má areál VHM značnou hodnotu díky atraktivním pozemkům v Ostravě, obřím halám umožňujícím strojírenskou výrobu, jedinečnému strojnímu vybavení i know-how společnosti.

O společnosti KONREO, v.o.s.
Společnost KONREO, v.o.s. vykonává činnost insolvenčního správce a insolvenčního správce se zvláštním povolením. Společnost má mimo jiné zkušenosti s více než tisícem insolvenčních řízení. Mezi její činnosti patří rovněž výkon funkce likvidátora. V čele společnosti stojí JUDr. Lukáš Zrůst, Ph.D., LL.M., MBA, BA (Hons), Mgr. Petr Šívara a Mgr. Adéla Němcová. Všichni společníci jsou zapsáni v seznamu insolvenčních správců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNK ICOMOS: Pane premiére chraňte památky, jak jste slíbil

16:14 ČNK ICOMOS: Pane premiére chraňte památky, jak jste slíbil

Pozměňovací návrhy nového stavebního zákona poslance Kolovratníka likvidují ochranu kulturního dědic…