O výhodné očkování proti rakovině děložního hrdla projevilo u VZP zájem už 2 186 dívek

22.01.2014 13:24

O mimořádně výhodnou nabídku očkování proti rakovině děložního hrdla, kterou VZP nabízí svým klientkám už deset týdnů, projevilo do poloviny ledna zájem 2 186 dívek. Mimořádný očkovací program, ve kterém by pojištěnky VZP měly za kompletní nákup vakcíny zaplatit zhruba 180 korun, zatímco obvyklá prodejní cena přesahuje 5 tisíc korun, nadále pokračuje. Pro splnění podmínek programu by ovšem první dávka přípravku Cervarix měla být aplikována nejpozději do konce února.

O výhodné očkování proti rakovině děložního hrdla projevilo u VZP zájem už 2 186 dívek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP mimořádný očkovací program zahájila v listopadu 2013. Teď na něj upozorňuje jednak v souvislosti s právě probíhajícím Evropským týdnem prevence proti rakovině děložního čípku, a pak také proto, že na zahájení očkování zbývá už jen šest týdnů.

Nabídka se týká dívek, kterým už bylo 14 let ve chvíli, kdy se předloni začalo školačkám mezi 13 a 14 lety platit očkování proti rakovině děložního hrdla z veřejného zdravotního pojištění. Úplně přesně: jde o ty pojištěnky VZP, které se narodily v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998.

Proti HPV infekci, která bývá původcem rakoviny děložního hrdla, očkují praktičtí lékaři pro děti a dorost nebo gynekologové. Vakcínu si dívka může zakoupit u lékaře, který ji také hned aplikuje, nebo v lékárně, pokud jí lékař předepíše recept. V souladu se zásadami tzv. správné očkovací praxe doporučuje VZP zakoupit očkovací látku přímo u lékaře. Měla by totiž být aplikována v den, kdy ji klientka zakoupí, prakticky do několika minut; zabrání se tak riziku v důsledku jejího možného nevhodného skladování.

Obvyklá prodejní cena za třídávkové očkovací schéma vakcíny Cervarix se pohybuje kolem 5,5 tisíce korun. Po dohodě s VZP ale společnost GSK nabízí omezený počet očkovacích schémat za cenu 2 884 Kč. Když k tomu připočteme příspěvek VZP ve výši 2 700 Kč, pak by všechny tři dávky vakcíny Cervarix finálně měly vyjít asi na 180 korun. Příspěvek se ale vztahuje pouze na úhradu očkovací látky, nikoliv na náklady spojené s aplikací.

Program byl zahájen 1. 11. 2013 (takže platební doklady musí mít datum nákupu očkovací látky od 1. 11. 2013) a skončí 31. 7. 2014 nebo vyčerpáním finančních prostředků. Dívka nebo její zákonný zástupce si musí co nejdřív vyzvednout na kterémkoli klientském pracovišti VZP voucher, který jí zaručuje rezervaci peněz. Voucher pak také předkládá při zakoupení očkovací látky a její aplikaci. Pro vyplacení příspěvku budou uznány pouze platební doklady za očkovací látku Cervarix společnosti GlaxoSmithKline (GSK).

Lékař dívce postupně potvrdí na voucher aplikaci očkovací látky. Ta se aplikuje v odstupech 1 a pak 6 měsíců po první dávce. Příspěvek klientka (resp. její zákonný zástupce) obdrží na základě předložení vyplněného voucheru, potvrzení o aplikaci tří dávek a originálních platebních dokladů o zaplacení tří dávek vakcíny Cervarix, to vše v době od 1. 11. 2013 do data ukončení programu 31. 7. 2014. Pro splnění podmínek programu by tak pvní dávka vakcíny Cervarix měla být aplikována nejpozději do 28. 2. 2014.

Uvedená věková skupina dívek byla zvolena proto, že většina těchto dívek se dosud s HPV infekcí nesetkala a očkování u nich může být účinnou prevencí vzniku přednádorových poškození nebo rakoviny děložního hrdla. Jsou to také dívky, které už nebyly zachyceny plošným očkováním proti HPV infekci, které je jako nepovinné a přitom plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění zavedeno od 1. 4. 2012. Několik let předtím již přispívala VZP dívkám a mladým ženám na toto očkování v rámci svého programu "Třetí dávka zdarma".

Karcinom děložního hrdla bývá celosvětově druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen mladších 45 let. Existuje více než 100 typů lidských papilomavirů (HPV), z nichž asi 40 se šíří pohlavním stykem, a asi 15 z nich může vést ke vzniku nádorových onemocnění. Nejčastější příčinou výskytu karcinomu děložního hrdla jsou HPV typu 16 (53-70 %) a 18 (13-26 %). Právě proti nim vakcína Cervarix 1) chrání. Očkování je vhodné pro dívky, které ještě nejsou sexuálně aktivní a zatím se s těmito viry nesetkaly.

Zapamatujte si:

  • Rakovina děložního hrdla je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen (po rakovině prsu).
  • Nejnovější možností ochrany proti rakovině děložního hrdla je očkování, které výrazně snižuje riziko jejího vzniku.
  • Kombinace očkování a pravidelných gynekologických kontrol je nejspolehlivější metodou k prevenci tohoto vážného onemocnění.
  • Svého gynekologa navštivte 1x ročně, a to i tehdy, pokud nemáte žádné obtíže.
  • Pravidelné preventivní vyšetření u gynekologa patří do preventivních prohlídek už od 15 let věku.
  • Preventivní prohlídku 1x ročně VZP plně hradí, neplatí se za ni ani regulační poplatek.

1) Léčivý přípravek Cervarix - vakcína proti lidskému papillomaviru (typy 16, 18) určená k prevenci přednádorových genitálních (cervikálních, vulválních a vaginálních) změn a rakoviny děložního čípku, které jsou vyvolané určitými onkogenními HPV typy – je vázán na lékařský předpis a s výjimkou pro 13leté dívky není hrazen z prostředků zdravotního pojištění. Před aplikací vakcíny se, prosím, seznamte s  příbalovou informací. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste svému ošetřujícímu lékaři. Podobně jako je tomu u všech vakcín, ani Cervarix nemusí chránit všechny očkované jedince. Cervarix nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění. V běžné praxi nemusí očkování garantovat výsledky dosažené v klinických studiích. O vhodnosti očkování se poraďte se svým lékařem či dětským lékařem Vaší dcery.

reklama

autor: VZP

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Technologická agentura ČR pomůže Finanční správě hodnotit daňové odpočty na výzkum a vývoj

20:41 Technologická agentura ČR pomůže Finanční správě hodnotit daňové odpočty na výzkum a vývoj

Daňové odpočty na výzkum a vývoj (VaV) jsou klíčovým nástrojem podpory výzkumných a vývojových aktiv…