O zaměstnávání cizinců je v současnosti ve Zlínském kraji velký zájem

12.03.2017 20:36

O zaměstnávání cizinců je v současnosti ve Zlínském kraji, stejně jako v celé republice, velký zájem. Zaznělo to na dnešním setkání regionální platformy zástupců a institucí zabývajících se integrací cizinců na území kraje, které uspořádalo Centrum na podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj na půdě krajského úřadu.

O zaměstnávání cizinců je v současnosti ve Zlínském kraji velký zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zemní práce
reklama

Tento zájem souvisí s velmi nízkou nezaměstnaností. Podle slov Ivany Marusjákové ze zlínské pobočky Úřadu práce činil na konci měsíce února podíl nezaměstnaných osob v kraji pouhých 4,93 %. V současnosti je na území kraje evidováno zhruba 7 000 volných pracovních míst, z čehož 2 114 je k dispozici cizincům s platnou zaměstnaneckou kartou, tedy povolením k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem zaměstnání. Mezi nejžádanější pracovní pozice patří pomocní pracovníci ve výrobě, svářeči, seřizovači, obsluha obráběcích strojů a řidiči nákladních automobilů.

Jednou ze zemí, o jejíž státní příslušníky je mezi zaměstnavateli značný zájem, je Ukrajina. Firmám ze Zlínského kraje, jež chtějí zaměstnávat středně a nízko kvalifikované pracovníky právě z této země, nabízí pomocnou ruku Kontaktní centrum pro východní trhy (KCVT), které je společným projektem Zlínského kraje a Krajské hospodářské komory. Prostřednictvím KCVT se firmy mohou zapojit do tzv. „Režimu Ukrajina", projektu realizovaného Hospodářskou komorou ČR. Ten firmám pomáhá zejména při zjednodušení a zkrácení procesu vyřizování zaměstnaneckých karet pro pracovníky z Ukrajiny. Jak uvedla Bohdana Konečná z KCVT, během posledního půl roku bylo ve Zlínském kraji přijato 30 žádostí firem o zapojení do projektu, řešících nábor celkem 183 pracovníků z Ukrajiny.

Centrum na podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj poskytuje legálně pobývajícím cizincům v kraji odborné sociální poradenství, terénní programy, právní poradenství, tlumočnické služby či vzdělávací akce. Zlínský kraj s touto organizací spolupracuje například při organizování kurzů českého jazyka pro cizince nebo při pořádání státoobčanských slibů pro osoby, které se mají nově stát občany České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Jaderné, vodní a větrné elektrárny si virtuálně prohlédlo téměř 45 tisíc lidí

8:40 ČEZ: Jaderné, vodní a větrné elektrárny si virtuálně prohlédlo téměř 45 tisíc lidí

Celkem 1391 virtuálních prohlídek připravil ČEZ pro zájemce o energetiku během koronavirové pandemie…