OKD: Přesné údaje přispívají k vyšší efektivitě zpracování uhlí

23. 3. 2014 9:17

Stálý pokles cen uhlí a s tím související nutnost snižování nákladů na vytěženou a expedovanou tunu uhlí byl impulsem pro vznik nového pracoviště – Přepravního dispečinku Závodu úpraven OKD.

OKD: Přesné údaje přispívají k vyšší efektivitě zpracování uhlí
Foto: OKD
Popisek: OKD
reklama

Kolektiv dostal do vínku nelehký úkol. Má kontrolovat, regulovat a hlavně snížit výdaje na silniční dopravu na všech lokalitách Závodu úpraven, přesně evidovat a řídit manipulace na skládkách a kalových nádržích a vyhledávat nejlevnější a nejefektivnější řešení požadovaných činností.

„Zaměstnanci dispečinku se střídají v nepřetržitém provozu sedm dnů v týdnu. V jejich kompetenci jsou veškeré činnosti na skládkách jednotlivých lokalit. Jsou v přímém kontaktu s řídicími zaměstnanci všech úpraven a se zástupci dodavatelských firem pracujících na skládkách. Vedou v evidenci každodenní finanční výdaje, pohyby strojů, zásob a náklady na uložení každé tuny různých sortimentů uhlí. Společně s vedoucími výroby úpraven také objednávají jednotlivé stroje a přepravy na následující směny nebo mohou předisponovat některý ze strojů v rámci lokalit za účelem maximálního využití objednaných činností,“ popsal práci zaměstnanců dispečinku jejich vedoucí Dalibor Jekielek.

Hlavním úkolem Přepravního dispečinku je zajistit účelné a smysluplné využití na skládkách OKD techniky objednané u dodavatelských firem. „Důležité je kontrolovat maximální využití strojového času a přepravní kapacity vozidel s cílem zvýšit přepravní kapacity s co nejnižšími náklady. Všichni si musíme uvědomit, že skládkování je jednou z nejdražších komodit při úpravě uhlí a mělo by sloužit pouze a jen pro vylepšení ekonomiky a překlenutí rozdílů mezi těžbou a prodejem uhlí. Proto musíme věnovat maximální pozornost využití kapacity stávajících zásobníků v úpravnách a minimalizovat ukládaní cenných sortimentů uhlí na skládkách,“ vysvětluje Jekielek.

K dalším aktivitám Přepravního dispečinku patří dohled nad stavbami nově připravovaných kolejí a nakládkových míst, díky nimž bude možné jednotlivé sortimenty uhlí levněji přepravovat přímo ve vagonech a uskladňovat. Dokončuje se kolej a úložná plocha na lokalitě ČSA, pokračuje stavba koleje na lokalitě ČSM a byla započatá stavba koleje na lokalitě Darkov.

„Zrození Přepravního dispečinku je vlastně takové jedno velké Continuous Improvement na skládkách. Nemalé finanční prostředky, které jsme dokázali ve spolupráci s vedoucími jednotlivých lokalit ušetřit za první dva měsíce provozu, jen potvrzují oprávněnost jeho zřízení,“ zdůraznil Dalibor Jekielek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: OKD
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSZ: Svátky letos mírně posunou splatnost důchodů

9:01 ČSSZ: Svátky letos mírně posunou splatnost důchodů

Některé termíny splatnosti všech druhů důchodů, které vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, o…