OS KOVO: Jihočeští kováci si do svého čela znovu zvolili Jana Janouška

08.02.2023 17:56 | Tisková zpráva

Jihočeským zmocněncem Odborového svazu KOVO zůstává Jan Janoušek, předseda odborářů při akciové společnosti Motor Jikov Group. Jednomyslně o tom rozhodli delegáti volební konference Krajského sdružení jihočeských kováků, která se začátkem týdne uskutečnila v českobudějovickém Metropolu.

OS KOVO: Jihočeští kováci si do svého čela znovu zvolili Jana Janouška
Foto: oskovo.cz
Popisek: Odborový svaz Kovo - logo

Janoušek se své funkce nechal odvolat kvůli potřebě obsazení nové regionální Rady OS KOVO v souvislosti s organizačními změnami dle stanov svazu. „Odbory jsou v současné době jedinou organizací, která může i dokáže účinně hájit zájmy a práva zaměstnanců. Ta jsou často velmi hrubým způsobem pošlapávána. Tak jednoznačná důvěra našich členů mě samozřejmě nejen nesmírně těší, ale současně i zavazuje k tomu, abych ve své práci pokračoval s ještě větším nasazením a důrazem,“ uvedl Janoušek.

Delegáti se shodli na hlasování veřejném. Vedoucí Regionálního pracoviště (RP) OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková, která zde zastupovala nepřítomné zástupce takzvaných Seskupení členů OS KOVO v osmi jihočeských firmách, se hlasování zdržela. „Jako vedoucí regionálního pracoviště jsem současně nejen členkou OS KOVO, ale i jeho zaměstnankyní. Z důvodu střetu zájmů jsem se hlasování zdržela. I bez těchto hlasů byla konference usnášeníschopná,“ poznamenala Jirková.

Volba byla jasná. Z přítomných 31 hlasů, tak hlasovalo pro znovuzvolení 23 delegátů. Stejně jednomyslně byly obsazeny další tři místa v Radě JčK OS KOVO.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21035 lidí

V jejím čele je nadále Jan Janoušek, coby zmocněnec jihočeského krajského sdružení OS KOVO. Dalšími „staronovými“ členy zůstávají předseda Základní organizace (ZO) OS KOVO při akciové společnosti Robert Bosch České Budějovice Stanislav Jindra, předseda ZO OS KOVO při společnostech Jihostroj Velešín, BRAWE Kaplice, Engel strojírenská Kaplice, Extrunet Kaplice, JAWA Moto Velešín a KFT Kaplice Jiří Řihout. Třetím, respektive čtvrtým zástupcem v Radě, je opět předseda ZO OS KOVO při společnosti Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR České Budějovice a Inovan Zliv Marek Profant.

Šedesátiletý Jan Janoušek je vyučeným obráběčem kovů a absolventem Střední průmyslové školy strojní v Českých Budějovicích. Celý svůj dosavadní profesní život spojil s jedinou firmou. S českobudějovickým Motorem Jikov, v němž prošel celou řadou pozic. Od obsluhy obráběcích strojů přes seřizovače CNC strojů až po manažera pro techniku. Do OS KOVO vstoupil v roce 1979 a ve společnosti Motor Jikov dlouho působil jako místopředseda základní odborové organizace. Od roku 2013 je jejím předsedou.

Zmocněncem OS KOVO v Jihočeském kraji se Janoušek stal v září 2019. Tehdy po třiceti letech ve funkci nahradil legendu moderního odborového hnutí a prvního porevolučního předáka kováckých odborů v někdejší českobudějovické Igle, následně Akře a dnes Groz-Beckert Czech Jana Švece, který odešel do starobního důchodu. Už tehdy Janouška Švec veřejně podpořil. „Našlo by se určitě pár dalších jmen. Honza Janoušek je však nejen velmi zkušeným odborářem, ale je i přijatelným člověkem pro většinu základních organizací v regionu,“ řekl v této souvislosti v pátek 13. září 2019 delegátům Konference Krajského sdružení OS KOVO Jihočeského kraje na výjezdním zasedání v Purkarci Švec.

Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje téměř 100 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.
Na jihu Čech působí v současné době ve více než sedmi desítkách převážně strojírenských podniků. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance. Mezi firmy, kde OS KOVO působí, patří například Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR České Budějovice, Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Inovan Zliv, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek, Magna Cartech České Velenice, KOH-I-NOOR HARDTMUTH č. Budějovice a další.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Masarykova univerzita: Ceitec pořizuje špičkové přístroje pro výzkum mozku

22:11 Masarykova univerzita: Ceitec pořizuje špičkové přístroje pro výzkum mozku

Odborníci na výzkum lidské mysli využijí dvě nové magnetické rezonance.