OS KOVO: Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru

16.09.2019 20:56

Novým jihočeským zmocněncem Odborového svazu KOVO je Jan Janoušek, předseda základní organizace OS KOVO při společnosti Motor Jikov. V pátek 13. září o tom rozhodli delegáti Konference Krajského sdružení OS KOVO Jihočeského kraje na svém výjezdním zasedání v Purkarci.

OS KOVO: Novým předákem jihočeských kováků je Jan Janoušek z Motoru
Foto: oskovo.cz
Popisek: Odborový svaz Kovo - logo

Janoušek ve funkci nahradil Jana Švece, který v srpnu na funkci jihočeského zmocněnce nejsilnějšího tuzemského odborového svazu rezignoval v souvislosti s odchodem do starobního důchodu.

Místo, uvolněné v celostátní Radě OS KOVO, delegáti následnou volbou doplnili Markem Profantem, předsedou základních organizací OS KOVO ve společnostech Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR a Prym Consumer CZ. Ten v červenci vystřídal Švece na postu předsedy kováckých základních organizací ve zmíněných podnicích.

„S Honzou Švecem jsme dlouhodobě velmi úzce spolupracovali. Nahradit ho nebude lehký úkol, ale já věřím, že s podporou, kterou mezi členy OS KOVO mám, budu v jeho práci úspěšně pokračovat,“ uvedl krátce po volbě nový jihočeský odborový předák Jan Janoušek. Podporu mu jako jedinému kandidátovi vyjádřila naprostá většina všech zúčastněných delegátů.

Sedmapadesátiletý Jan Janoušek, vyučený obráběč kovů a absolvent Střední průmyslové školy strojní v Českých Budějovicích, spojil svůj celý dosavadní profesní život s jedinou firmou. V českobudějovickém Motoru Jikov prošel celou řadou pozic, od obsluhy obráběcích strojů přes seřizovače CNC strojů až po manažera pro techniku. Do OS KOVO vstoupil v roce 1979 a dlouho zde působil jako místopředseda základní odborové organizace. Od roku 2013 je jejím předsedou.

Jan Švec kandidaturu svého nástupce otevřeně podpořil. „Našlo by se určitě pár dalších jmen. Honza Janoušek je však nejen velmi zkušeným odborářem, ale je i přijatelným člověkem pro většinu základních organizací v regionu,“ konstatoval v této souvislosti Švec.

Jan Švec, který působil jako jihočeský zmocněnec OS KOVO do 30. srpna, si za takřka 30 let své praxe získal značné renomé a respekt jako velmi ostrý, ale současně solidní a důvěryhodný vyjednavač s bohatou domácí i zahraniční zkušeností. „Nahradit jej pro nás bude rozhodně velkým závazkem i výzvou,“ poznamenal Profant, jenž vedle své nové funkce v čele odborářů v Groz-Beckert, Kern-Liebers a Prym, bude jihočeské kováky zastupovat také jako nový člen celorepublikové Rady OS KOVO.

Čtyřiatřicetiletý Marek Profant, absolvent Středního odborného učiliště a Střední odborné školy Lidická v Českých Budějovicích nastoupil do společnosti Groz-Beckert Czech v roce 2004 jako obráběč kovů. Do OS KOVO vstoupil v roce 2007 a působil zde jako úsekový důvěrník. V roce 2016 byl zvolen do Výboru základní organizace OS KOVO při Groz-Beckert Czech. O rok později absolvoval akademii Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a stal se zástupcem mladých odborářů za Krajské sdružení OS KOVO Jihočeského kraje. Letos byl zvolen předsedou ZO OS KOVO při Groz-Beckert Czech, zastupující také odboráře ve společnostech Kern-Liebers CR a Prym Consumer CZ.

Jan Švec, bývalý jihočeský zmocněnec a předseda základních organizací OS KOVO ve společnostech Groz-Beckert ČR, Kern-Liebers CR a Prym Consumer, zahájil svoji profesionální kariéru v OS KOVO v roce 1990, kdy byl zvolen prvním porevolučním předsedou základní organizace v tehdejší českobudějovické Igle. Na postu krajského zmocněnce OS KOVO vyjednával se zaměstnavateli, odbory zastupoval také při jednáních krajské tripartity, Rady Jihočeského kraje pro rozvoj lidských zdrojů apod. Při své činnosti získal také bohaté zkušenosti z komunikace s partnery v řadě Evropských zemí a to jak v segmentu zahraničních odborových organizací, tak managementů velkých nadnárodních společností pocházejících převážně z Německa.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 převážně strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance.
Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Kern-Liebers CR České Budějovice, Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Groz-Beckert Czech České Budějovice, Prym Consumer CZ Zliv, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.
Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje téměř 100 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj dokončil opravu náročného lesního úseku z Hrádku na Choceň

7:37 Pardubický kraj dokončil opravu náročného lesního úseku z Hrádku na Choceň

Další část opravované silnice mezi Ústím nad Orlicí a Chocní je od středy oficiálně v provozu. Úsek …