Obchodní inspekce: Organizátoři předváděček porušují oznamovací povinnosti

23.09.2018 9:22

Organizátoři předváděcích akcí nadále porušují zákon, který jim ukládá oznámit prezentaci nabízených produktů na ČOI spolu s dalšími náležitostmi, jako je například místo konání, identifikace výrobku nebo IČO organizátora akce. ČOI provedla ve 2. čtvrtletí tohoto roku 21 kontrol a v 6 případech zjistila porušení právních předpisů, za které uložila šest pokut ve výši 2 308 000 korun.

Obchodní inspekce:  Organizátoři předváděček porušují oznamovací povinnosti
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

„Novela zákona o ochraně spotřebitele vstoupila v platnost na začátku roku 2014 a měla zamezit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů, zejména pak seniorů. Česká obchodní inspekce však stále zjišťuje, že se na českém trhu pohybují společnosti, které své zákonné povinnosti při organizování předváděcích akcí neplní. V těchto kontrolách budeme i nadále pokračovat,“ řekl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce provedla ve 2. čtvrtletí 2018 kontrolní akci, zaměřenou na nabídku a prodej výrobků a služeb v rámci předváděcích prodejních akcí. Vedle odhalování používání zakázaných nekalých obchodních praktik, včetně praktik agresivních, byla v rámci prováděných kontrol věnována zvýšená pozornost plnění zákonem stanovených oznamovacích povinností, souvisejících s konáním organizovaných akcí. Celkem uskutečnila 21 kontrol, při kterých v šesti případech zjistila porušení právních předpisů, což je 28,6 % kontrol.

Ve sledovaném období byly všechny kontroly provedeny s přímou účastí kontrolních pracovníků na předváděcích akcích.

Zjištěné nedostatky

Porušení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

  • V pěti případech se jednalo o porušení oznamovacích povinností (§ 20 odst. 1 a § 20 odst. 3), kdy prodávající je povinen organizování akce oznámit České obchodní inspekci, a to nejpozději 10 pracovních dnů před jejím konáním.
  • Dále ve čtyřech případech nedodrželi organizátoři povinnost uvádět v pozvání k účasti na akci zákonné náležitosti, jako například adresu místa konání organizované akce, datum konání organizované akce včetně jejího předpokládaného časového harmonogramu, identifikaci nabízeného výrobku nebo služby, jméno, sídlo a identifikační číslo osoby, která pořádá organizovanou akci nebo jejího zástupce (§ 20a).

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce uložila od 1. dubna do 30. června 2018 celkem šest pokut v hodnotě 2 308 000 korun. V souvislosti s uvedenými pokutami je třeba zdůraznit, že celková výše pokut byla ve sledovaném období ovlivněna uložením jedné pokuty ve výši 1 500 000 korun společnosti WORM, s.r.o., a jedné pokuty ve výši 500 000 korun společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

22:33 KHS Jihočeského kraje: COVID-19 zatím předčasně ukončil jen jeden tábor

V polovině prázdnin je situace na táborech celkem klidná. Jihočeští hygienici zatím mají nahlášeno k…