Obránci zvířat varují před riziky hlučného silvestrovského veselí

28.12.2018 14:58

Spolek OBRAZ – Obránci zvířat dnes odstartoval již tradiční virální kampaň proti zábavní pyrotechnice odpalované ve velkém na Silvestra.

Obránci zvířat varují před riziky hlučného silvestrovského veselí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silvestrovské veselí
reklama

 

Hlasité výbuchy a oslňující světelné efekty jsou totiž pro zvířata značně stresující, až nebezpečné. Nejde však jen o domácí mazlíčky a hospodářská zvířata, ale také o volně žijící němé tváře, které se často před bujarým veselím lidí nemají kam schovat.

„Hlasité rány mnohdy doprovázené i světelnými efekty zvířata děsí a ty se pak v útěkové panice zraňují o překážky v okolí, které jsou pro ně navíc ve tmě méně zřetelné. Nejčastěji naráží do vedení elektrického proudu a prosklených ploch. Mohou se ale zranit také o větve stromů, savci mohou uvíznout v oplocení a podobně,“ uvádí Stanislav Němec z vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.

Ovšem ani domácí zvířata nejsou v bezpečí. Jejich majitelé by měli zajistit, aby se mohla schovat do bezpečného přístřešku. Pro mazlíčky chované v bytě je dobré uzpůsobit podmínky tak, aby venkovní vřavu vnímali co nejméně – zatáhnout závěsy, pustit televizi či hudbu, zavřít okna, aby zvíře při leknutí se neuteklo a aby rámus z venku nebyl tak silný. Další rady mohou zájemci nalézt na webových stránkách kampaně www.bezrachejtli.cz

Pokud byste se rádi hlučným silvestrovským oslavám vyhnuli úplně, pak pro vás mají Obránci zvířat doporučení, abyste společně se svým mazlíčkem navštívili některý z českých národních parků. Na celém jejich území včetně obcí totiž platí už druhý rok zákaz odpalování ohňostrojů i v době Silvestra.

„Každá obec si používání zábavní pyrotechniky reguluje zpravidla sama. V čase oslav příchodu Nového roku se odpaluje nejvíc pyrotechniky. Neutuchající burácení petard a svištění rachejtlí v takovém množství vyvolávají u zvířat extrémní panické stavy, neboť netuší, co se děje. Látky obsažené v ohňostrojích jsou navíc škodlivé pro životní prostředí, samotné odpalovače i lidi v okolí. Vyhnout se tomuto nebezpečnému a nezdravému zážitku můžete v národních parcích, které na Silvestra působí jako klidné ostrovy v rozbouřeném moři,“ radí Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

Na Facebooku  vytvořil OBRAZ událost s názvem „Silvestra 2018 slavím bez rachejtlí“, kam mohou lidé přidávat fotky svých mazlíčků se vzkazy pro odpalovače. Zúčastnění zde také sdílí své zkušenosti a rady. Loni se k události, jejímž cílem je šířit poselství o ohleduplnější oslavě Silvestra, připojilo přes 7 tisíc lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

20:29 Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

Ve třetím ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů kli…