Obyvatelé obce se stali patrony nových listnáčů

31.05.2015 17:00

Středočeská obec Sedlec u Benátek nad Jizerou představila poslední květnovou sobotu novou listnatou alej. Vzrostlé kvetoucí listnáče přitom nahradily původní túje, jalovce a smrky. Nové stromy se mohou pochlubit tím, že každý z nich má vlastního patrona z řad místních občanů. Výsadbu stromořadí pod oborným dohledem botanika Václava Větvičky umožnila Nadace ČEZ, která celý projekt s názvem Zeleň pro Sedlec podpořila částkou 72 500 korun.

Obyvatelé obce se stali patrony nových listnáčů
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Jabloně, jeřáby a kvetoucí keře nechala obec vysadit namísto původních jehličnanů, které jsou do venkovské zeleně nevhodné. Chtěla tak místní krajině navrátit původní podobu. „Stromořadí se nachází na svažitém pozemku lemovaném opěrnou zdí, jejíž ráz jsme navíc ještě změkčili plazivými růžemi. Výsadbou pro venkov typičtějších a charakterističtějších listnatých stromů jsme podpořili také místní včelaře,“ uvedl místostarosta Sedlce Tomáš Petrtýl. Do výsadby i následné péče o dřeviny se zapojili místní obyvatelé. Někteří z nich dokonce využili možnost si vybraný strom pomyslně adoptovat a stali se tak jeho osobním patronem a ochráncem do budoucích let.

Letošní sázení navazuje na podporu výsadby stromů z předchozích let. Od roku 2011 již díky podpoře Nadace ČEZ města a obce po celé České republice obnovily či nově vysadily téměř dvě stě stromořadí. „Naše podpora výsadby alejí reaguje na obrovský zájem ze strany obcí i měst po celé republice, který často pochází z iniciativy samotných občanů. Ti při vysazování a následné péči o stromy mnohdy sami pomáhají, podobně jako zde v Sedlci,“ sdělila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Nadace ČEZ podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovy zanedbané zeleně na místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. „Pozitivní vliv stromů na okolí nespočívá pouze v jejich estetické funkci a ochraně blízkého prostředí proti přírodním živlům. Nesmíme zapomínat ani na to, že zachycují mnoho škodlivých látek z ovzduší, produkují kyslík, jsou domovem či zdrojem potravy pro některá zvířata a fungují jako významná klimatizační jednotka,“ uvedl botanik Václav Větvička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Nové spěšné vlaky zajistí komfortní spojení Plzně, Chebu a Karlových Varů

13:20 České dráhy: Nové spěšné vlaky zajistí komfortní spojení Plzně, Chebu a Karlových Varů

České dráhy zahájí od 13. června provoz nových spěšných vlaků mezi Plzní, Mariánskými Lázněmi, Chebe…