Odbory varují před personální krizí v kovoprůmyslu

05.10.2015 8:32 | Zprávy

Na trhu práce je fatální nedostatek kvalifikovaných techniků a řemeslníků. Strojírenství, elektroenergetika a další podobně technicky zaměřená odvětví, jsou v souvislosti s přirozenou generační obměnou zaměstnanců již zcela reálně na pokraji personální krize. Staří odcházejí do důchodu a mladí chybí. Některé firmy už dokonce nabízejí odměny za „hlavy“ profesně zdatných lidí. Odbory bijí na poplach. Je nejvyšší čas jednat.

Odbory varují před personální krizí v kovoprůmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zpracování železa v hutích

„V kovoprůmyslu je v současné době prakticky ve všech firmách a podnicích bez výjimky zoufalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zručný elektrikář, frézař, svářeč, a podobně se dnes na úřadu práce ani neohřeje,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.

Technické profese chybí podle něho na všech úrovních od absolventů učilišť přes středoškoláky až po vysokoškoláky. „Se získáváním kvalifikované pracovní síly mají firmy stále větší a větší problém. Troufnu si říci, že její nedostatek v některých případech dokonce přímo ohrožuje realizaci zakázek či jejich kvalitu. To pro některé firmy může v konečném důsledku znamenat až existenční potíže,“ varuje Švec.

Například o obsluhu, seřizovače nebo programátory CN a CNC strojů svádějí podniky boj ne nepodobný veřejné aukci. Bere ten, kdo nabídne víc. Na jihu Čech se tak již dnes u těchto profesí pohybuje hrubá mzda okolo 30 až 40 tisíc korun měsíčně.

S Jihočeskou hospodářskou komorou, Jihočeským krajem a zaměstnavateli OS KOVO v současnosti spolupracuje na společném projektu, jehož cílem by mělo zatraktivnit studium na technických učilištích a středních školách. Toto téma je také hlavním bodem úterního jednání krajské tripartity.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Čtvrtý blok Dukovan je po plánované odstávce zpět v provozu

13:44 ČEZ: Čtvrtý blok Dukovan je po plánované odstávce zpět v provozu

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně připojili čtvrtý výrobní blok k přenosové síti. Dok…