Olomoucký kraj má dva nové držitele prestižní ceny Zlatý oříšek 2021

19.01.2022 18:47 | Tisková zpráva

V závěru roku proběhl již 23. ročník soutěže Zlatý oříšek určené pro nadané a talentované děti České republiky ve věku od 6 do 14 let.

Olomoucký kraj má dva nové držitele prestižní ceny Zlatý oříšek 2021
Foto: Olomoucký kraj
Popisek: Olomoucký kraj, logo.

Do soutěže se mohly přihlásit děti a dětské kolektivy, které si prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech. 

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

Ze všech soutěžících odborná komise vybrala 21 dětí nominovaných do slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. Nominované děti pak navštívili zástupci nadace Zlatý oříšek, udělali rozhovor s rodiči a natočili krátké medailonky. Na základě shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním na dálku rozhodla o 7 vítězích soutěže.

1. ledna 2022 mohli diváci ČT2 obdivovat výkony finalistů soutěže a tipovat, kdo z nich si na konci pořadu odnese ze studia prestižní cenu Zlatý oříšek 2021 - sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku - společně s finanční odměnou 20 000 Kč.

Televizním finále provázeli Soňa Baranová a Ondřej Blaho společně s letošními patrony soutěže – hudebním virtuosem Pavlem Šporclem, rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem a úspěšnou tenistkou Lucií Šafářovou. Jako překvapení zazněly pro všechny přítomné vítěze zdravice významných osobností.

Mezi vítězi letošního ročníku byli Olomoučané Matthew Stephen Hockaday (14) a Laura Mohylová (11), oba studenti osmiletého Gymnázia Olomouc-Hejčín a ZUŠ „Žerotín“ Olomouc. Matthew dále navštěvuje ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci. Laura tančí v Baletním studiu při Moravském divadle Olomouc, zpívá a hraje na flétnu v ZUŠ Campanella Olomouc.

Naše vítěze ceny Zlatý oříšek 2021 vám nyní blíže představíme:

Matthew Stephen Hockaday - hra na zobcovou flétnu, klarinet, klavír, sólový zpěv

Výjimečný hudební talent, držitel mnoha českých i zahraničních cen, hráč na několik hudebních nástrojů, z nichž ale žádný neupřednostňuje. Miluje publikum – přítomnost diváků dělá jeho výkony ještě excelentnějšími. 

Matthew se narodil v bilingvní rodině, do 6 let žil ve Velké Británii, tam začal hrát na flétnu, hned po příjezdu do Čech k ní přidal klarinet, klavír a také zpěv. Díky vynikající angličtině nemá problém s aktivní účastí na zahraničních workshopech, po celém světě má spoustu přátel – mladých hudebníků, začal se soukromě učit německy, aby se mohl aktivně účastnit workshopů i v německy mluvících zemích. Je neuvěřitelně cílevědomý, perfekcionista, má smysl pro fair play, bytostně nesnáší nepravdu a nespravedlnost. V televizním finále Matthewovi pogratuloval klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček.

Laura Mohylová - klasický balet, moderní tanec, sólový zpěv, muzikálové herectví, hra na flétnu, klarinet, harfu

Multifunkční talentovaná baletka, mistryně světa v kategorii Klasický balet a vícemistryně světa v kategorii Song and Dance, muzikálová zpěvačka a tanečnice, hráčka na několik hudebních nástrojů, která si najde čas i na vlastní sociální projekty.   

Laura je od malička nesmírně samostatné, pozitivní, usměvavé a současně tvrdohlavé dítě s vlastním vyhraněným názorem a vysokými nároky na sebe sama, ve všem, co dělá, chce být nejlepší. Její cesta k životní lásce, baletu, je víc než úsměvná. Dostala se k němu na doporučení dětské lékařky kvůli plochým nohám ve 3 letech a rodiče byli předem upozorněni, že baletka z ní opravdu nikdy nebude. Daří se jí vše, na co sáhne. Kromě baletu sbírá ceny i jinde – zpívá ve sboru, věnuje se sólovému zpěvu, hraje na 3 hudební nástroje, tančí a zpívá v muzikálech. Divadlo, hudba a tanec jsou pro ni jako opojná droga, své publikum miluje. V televizním finále Lauře popřály hodně úspěchů taneční pedagožka nyní působící na Royal Ballet School v Londýně a bývalá primabalerína Daria Klimentová spolu s baletkou a první sólistkou Baletu Národního divadla v Praze Nikolou Márovou.

Vítězů jsme se zeptali:

  1. Co pro tebe vítězství ve Zlatém oříšku znamená, proč je pro tebe důležité?

Matthew: Vítězství ve Zlatém oříšku mi udělalo velikou radost. Cena je krásná a má speciální místo v mé sbírce různých ocenění. Jsem rád, že jsem měl příležitost zahrát pro televizní diváky a dostat se tak do podvědomí široké veřejnosti. Ocenění je pro mě i motivací ještě více na sobě pracovat.

Laura: Já osobně každé ocenění vnímám jako motivaci, zadostiučinění za to, jak se snažím v baletu, kolik mě to stojí času, energie a odříkání. Je důležité vědět, že si mě někdo všiml, a dokonce tolik lidí, abych získala Zlatý oříšek.      

  1. Jak se chystáš naložit s finanční odměnou za vítězství v soutěži Zlatý oříšek, na co ji chceš použít?    

Matthew: Rád bych si koupil tenorovou zobcovou flétnu, která mi pomůže rozšířit můj hrací repertoár o skladby hrané na tento typ flétny. Koupil bych si též dřevěný stojánek na více zobcových fléten, abych flétny nemusel během vystoupení pokládat na židli.

Laura: Odměna byla takovou třešničkou na dortu, je to pro mě veliká částka, ještě s tím sama nedokážu hospodařit. Ale ráda bych část darovala jedné úžasné dívce, jménem Nella, která to potřebuje a kterou moje rodina dlouhodobě podporuje. Jinak si šetřím na účtu, abych mohla třeba i v zahraničí rozvíjet svůj talent.

  1. Kdo (kromě tebe) měl z tvého vítězství největší radost, proč a jak jsi to poznal?

Matthew: Nejvíce se z mého vítězství radovala moje maminka. Je mojí velkou fanynkou a velmi mě v mém hraní na hudební nástroje podporuje. Měla radost, že se mi splnilo další přání a vzala mě na velký zmrzlinový pohár do cukrárny.

Laura: Největší radost měla samozřejmě nejbližší rodina, včetně mých 4 sourozenců (ta pátá - nejmladší Livinka tomu ještě nerozumí). Každopádně moje maminka byla dojatá. Poznala jsem to tak, že měla telefonát, pak se na mě dlouze dívala a já jsem začala něco tušit.

  1. Na co se v roce 2022 ve svém oboru chystáš?

Matthew: V roce 2022 mě čeká spousta veřejných vystoupení a soutěží. V lednu budu hrát na klarinet s Moravskou filharmonií Olomouc. Ve hře na zobcovou flétnu se zúčastním celostátní soutěže MŠMT, soutěže Teplické flautohry a přál bych si stát se finalistou prestižní televizní soutěže mladých hudebních talentů Virtuosos V4+. Ve hře na klarinet budu soutěžit v „London Classical Music Competition“, v soutěži Litvínovské dřevohraní a v soutěži MŠMT. Ve hře na klavír se opět těším na mezinárodní soutěže Prague Junior Note a Bachovu cestu.

Laura: Chystám se hned ze začátku roku na kvalifikaci na Dance World Cup do Španělska a pokud se mi to podaří, chtěla bych tam v červnu 2022 co nejlépe reprezentovat ČR. Také mě čeká přípravka k jednomu novému muzikálu, který nebudu zatím jmenovat a doufám nějaké zajímavé muzikálové příležitosti. Také doufám, že konečně začne naše Baletní studio zase hrát v Moravském divadle Olomouc. 

Více informací o soutěži Zlatý oříšek 2021 naleznete ZDE.

Medailonky finalistů soutěže jsou dostupné ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Firmy Moravskoslezského kraje míří na podnikatelskou misi do Pobaltí

9:15 Firmy Moravskoslezského kraje míří na podnikatelskou misi do Pobaltí

Na čtyřdenní podnikatelskou misi do Litvy a Estonska vyrazí více než desítka firem z Moravskoslezské…