Ombudsman: Deset let od ratifikace Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením

06.11.2019 20:18 | Zprávy

V pátek 1. listopadu uspořádala ombudsmanka k desátému výročí ratifikace Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením konferenci. Česká republika patřila k prvním zemím, které tuto Úmluvu ratifikovaly. Spolu s Úmluvou vznikl tzv. Opční protokol, který ale pro Českou republiku doposud není závazný. Protokol, jehož ratifikace pořád vázne, je v druhém čtení v Poslanecké sněmovně a hlasovat by se o něm mělo v pátek 8. listopadu. Jeho ratifikace by představovala další možnosti posílení ochrany práv lidí s postižením.

Ombudsman: Deset let od ratifikace Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„V souvislosti s postižením se nejčastěji řeší zdravotní péče a bohužel se přehlíží, že stejně důležité jsou otázky bydlení, práce a sociální problémy a že všechny tyto věci musí řešit koordinovaně a současně. Proto je nejzásadnější změnou, o kterou je třeba usilovat, legislativní ukotvení „ucelené rehabilitace“, což právě znamená nejen rehabilitaci zdravotní, ale také sociální či pracovní. Teprve tak bude možné zajistit, aby se člověk s postižením mohl plně zapojit do běžného života,“ vysvětluje ombudsmanka Anna Šabatová.

Konference se nesla v duchu odhodlání lidí s postižením k většímu aktivismu, posílení jejich postavení ve společnosti i v rámci rozhodovacích pravomocí.  Účastníci se shodli na tom, že mezi největší problémy patří přístupnost veřejné správy, přístupnost informací a překážky v zaměstnávání lidí s postižením. Kritika zazněla zejména vůči neefektivním nástrojům aktivní politiky zaměstnanosti a absenci právní úpravy ucelené rehabilitace. Kvalitu života lidí s postižením by zvýšila i větší provázanost sociálních a zdravotních služeb.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.