Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí

31.07.2021 19:33

Veřejný ochránce práv je mimořádně znepokojen aktuálním děním v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Na jedné straně jsou ministerstvem zdravotnictví přijímána opatření s cílem zamezit šíření koronaviru, na straně druhé jsou desítky těchto opatření soudy rušeny jako nezákonná. To může mezi lidmi vyvolávat nejistotu a otřásat jejich důvěrou v řádnou správu věcí veřejných a právní stát jako takový.

Ombudsman: Nejistota kolem protikoronavirových opatření ohrožuje důvěru lidí
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Neprávnická veřejnost si podle ombudsmana nemusí vždy plně uvědomovat podstatu aktuálních soudních rozhodnutí, kdy soudy neprohlašují protikoronavirová opatření za obsahově chybná, ale při rušení upozorňují na jejich nezákonnost – především kvůli nedostatečnému odůvodnění.

Samotná existence právního státu je založena na důvěře občanů v respektování kompetencí moci výkonné, zákonodárné a soudní. Ombudsman má za to, že nejistota doprovázející současná protikoronavirová opatření nijak udržování nebo budování této důvěry nenapomáhá. Hrozí tak, že současná situace bude mít vliv i na vztah občanů k budoucí politické reprezentaci.

Události posledních téměř dvou let jasně ukazují, že COVID je zkouškou nejen pro jednotlivce ve vztahu k jejich zdraví, rodině a blízkým nebo k práci, ale je také zkouškou důvěry lidí v systém a politickou reprezentaci, v její motivace i konkrétní kroky. Ani snaha zabránit šíření pandemie nemůže prolamovat základní principy, na kterých je postavena naše společnost.

Také na ombudsmana se v průběhu pandemie obraceli lidé kvůli dopadům protiepidemických opatření na jejich život. Veřejný ochránce práv se zabýval podněty týkajícími se návštěv pacientů nebo doprovodu a návštěv rodičů u nezletilých dětí v nemocnicích. Sledoval také, jak opatření ovlivnila život lidí v zařízeních sociálních služeb nebo těch, kteří se dostávali do složitých situací kvůli omezení přeshraničního pohybu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký a Pardubický kraj jednají o propojení cyklostezek v podhůří Orlicích hor

9:50 Královéhradecký a Pardubický kraj jednají o propojení cyklostezek v podhůří Orlicích hor

V Častolovicích se uskutečnilo setkání zástupců místních samospráv, mikroregionů i krajů, aby spolu …