Ombudsman: Novela vodního zákona je nezbytná

24.01.2022 18:44 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv seznámil na dnešním jednání ministryni životního prostředí se závěry svého šetření okolností havárie na řece Bečvě v září 2020 spojené s masivním úhynem ryb. Ombudsman už dříve poukázal na vážné systémové nedostatky současné právní úpravy především v oblasti ohlašování havárie nebo jasného vymezení kompetencí jednotlivých úřadů, které se na řešení havárií na vodách podílejí. Své šetření ombudsman v lednu ukončil s tím, že dál bude usilovat právě o změnu vodního zákona.

Ombudsman: Novela vodního zákona je nezbytná
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Současný zákon podle ombudsmana upravuje systém ohlašování havárie velmi nepřehledně. „S určitou nadsázkou lze říct, že všichni mají informovat všechny, až se následně ztratí přehled o tom, kdo koho kdy informoval,“ uvedl už dříve ombudsman Stanislav Křeček. Vítá proto, že samo ministerstvo v minulosti navrhlo, aby prvotní informace směřovaly vždy k Hasičskému záchrannému sboru a ten by následně zprávu o havárii předával dál místnímu vodoprávnímu úřadu a České inspekci životního prostředí.

Problém vidí ombudsman i v tom, že současný vodní zákon výslovně nestanoví, který krajský úřad má zneškodňování havárie řídit, zasáhne-li území více krajů. To by měla zamýšlená novela také vyjasnit. V neposlední řadě je podle ombudsmana nutné přesněji definovat, co řízení prací při zneškodňování havárie přesně obnáší.

Návrh novely vodního zákona, který připomínky ombudsmana zohledňoval, sice vznikl již za předchozí vlády, před volbami ho ale zákonodárci nestihli projednat. Veřejný ochránce práv bude s Ministerstvem životního prostředí i nadále intenzivně spolupracovat. Dnes s ministryní Annou Hubáčkovou jednal také o dalších společných tématech jako je například úprava stavebního zákona.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal pět zákonů

15:16 Hrad: Prezident republiky podepsal pět zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve středu dne 18. května 2022 těchto pět zákonů: