Například u nároku na příspěvek na motorové vozidlo tak stále nestačí, že mají lidé těžkou poruchu pohyblivosti, ale záleží na tom, co je příčinou jejich stavu. Nespravedlivé rozlišování tak pokračuje.
Od 1. března 2020 vstoupila v účinnost novela zákona č. 329/2019 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, a přináší dvě změny:
Příspěvek na motorové vozidlo
Nárok na příspěvek na automobil mají nově i lidé s vyšším příjmem, ten teď může činit až šestnáctinásobek životního minima. Lidé s postižením často namítali, že automobil potřebují a využívají k cestám do zaměstnání. Kvůli příjmu ze zaměstnání jim ale byl příspěvek na automobil krácen, což považovali za nespravedlivé. Nyní se tedy rozroste skupina lidí s postižením, kteří budou mít nárok na příspěvek na automobil v plné výši.
„Je samozřejmě dobře, že změna zákona umožní více lidem s postižením na příspěvek dosáhnout. Neřeší to ale tu největší nespravedlnost, na kterou u příspěvku na motorové vozidlo dlouhodobě upozorňujeme. I po změně zákona totiž stále platí, že nárok na příspěvek mají jen lidé se ‚správnou‘ příčinou poruchy pohyblivosti. Ti, kdo se nemohou pohybovat, ale důvodem je třeba postižení mozku, nikoli přímo porucha pohybového ústrojí, mají smůlu, novela jim situaci nezlepšila,“ konstatuje ombudsman Stanislav Křeček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva