Ombudsman: Olomoucký stavební úřad opakovaně chybuje možné obstrukční jednání stavebníka

18.06.2023 16:44 | Tisková zpráva

Průtahy a další pochybení provázely podle ombudsmana jednání stavebního úřadu olomouckého magistrátu v případě několika nepovolených staveb pro koně na Prostějovsku. Protože se magistrát neřídil navrženými doporučeními, rozhodl se ombudsman o svém šetření informovat nadřízený Krajský úřad Olomouckého kraje i veřejnost.

Ombudsman: Olomoucký stavební úřad opakovaně chybuje možné obstrukční jednání stavebníka
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Podle zjištění ombudsmana olomoucký magistrát nevyhodnotil, jestli jednání stavebníka v řízeních o odstranění nebo dodatečném povolení černých staveb představuje zneužití práva v podobě záměrného oddalování rozhodnutí, takzvaných obstrukcí.

Této možnosti přitom nasvědčuje celá řada skutečností: stavebník opakovaně podává žádosti o dodatečné povolení. Ty pak bere zpět, například ve chvíli, kdy obdrží negativní závazné stanovisko orgánu územního plánování. Ve svých žádostech stavebník také označuje stejné stavby jinými názvy a snaží se stavební úřad přesvědčit, že jeho „černé“ stavby žádné povolení nevyžadují.

„S obstrukčním jednáním „černých“ stavebníků se v našich šetřeních setkáváme bohužel poměrně často. Uvítal bych, kdyby stavební úřady dokázaly takové jednání v konkrétních kauzách pojmenovat a postupovaly v souladu se závěry soudů. Ty už v obdobných případech vytvořily poměrně bohatou judikaturu, jak obstrukcím zabránit,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

V aktuálním případě olomouckého magistrátu upozornění a doporučení ombudsmana nepomohla. Úřad znovu několik měsíců v řízení o odstranění stavby nikam nepostoupil. Ombudsman proto na své šetření upozornil Krajský úřad Olomouckého kraje. Ten by měl dosavadní postup podřízeného stavebního úřadu posoudit a zvážit možné kroky k nápravě.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora nesouhlasí s navrhovanou podobou zákona o kybernetické bezpečnosti

10:17 Hospodářská komora nesouhlasí s navrhovanou podobou zákona o kybernetické bezpečnosti

Nový návrh zákona o kybernetické bezpečnosti zavádí do českého právního řádu evropskou bezpečnostní …