Ombudsman funguje i v rámci nouzového stavu

30.03.2020 9:15

I přes omezení spojená s nouzovým stavem a s maximálním dodržování bezpečnostních opatření se činnost ombudsmana nezastavila a dál se snaží pomáhat lidem s jejich problémy.

Ombudsman funguje i v rámci nouzového stavu
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

Od poloviny února se na ombudsmana obrátilo více než 800 lidí, vyřízen byl přibližně stejný počet podnětů. 37 případů skončilo zjištěním pochybení, ale vždy se ho podařilo napravit. Jen v oblasti sociálního zabezpečení počet podnětů za uplynulých 30 dnů přesáhl 120. Převládaly problémy s invalidními a starobními důchody. Ombudsman se například zabýval stížností ženy, která namítala, že jí byl zpětně zvýšen invalidní důchod, přiznán starobní důchod a doplatek k důchodu za předchozí období, ale přiznanou částku více než 140 000 Kč ani po dvou měsících nedostala. K prodlevě došlo z důvodu vysokého počtu případů a kvůli organizačním okolnostem. Vše bylo hned napraveno i s omluvou stěžovatelce za prodlevu. Stejně tak se žena dočkala i pravidelné výplaty důchodu v nově stanovené výši.

Lidé se na ombudsmana mohou se svými problémy obracet i nyní, pouze musí počítat s určitými omezeními. Není například možné podat podnět osobně v Kanceláři ombudsmana. Uzavřen je osobní příjem podnětů, kde se lidem běžně věnují právníci Kanceláře. V souladu s usnesením vlády je také pro veřejnost omezen provoz podatelny. Písemnosti je tedy možné přinést pouze v pondělí a ve středu, vždy od 9 do 12 hod. Ombudsman ale apeluje na všechny, kdo se na něj chystají obrátit, aby pečlivě zvážili, zda je nezbytně nutné osobně podnět přinést. Podnět je možné poslat poštou, e-mailem, datovou schránkou. Přijímáme i podněty v českém znakovém jazyce prostřednictvím mobilních informací nebo zaslaného videa.

Pokud máte potíže či řešíte problémy, s nimiž by vám ombudsman mohl pomoct, můžete ještě před podáním podnětu využít rady a návody ombudsmana pro nejrůznější životní situace. K dispozici jsou ZDE.

Aktuální informace týkající se koronaviru v České republice sledujte na stránkách Vlády ČR ZDE.

případně na stránkách Ministerstva zdravotnictví ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: S lidmi s postižením je třeba komunikovat jako s rovnocennými partnery

11:42 Veřejný ochránce práv: S lidmi s postižením je třeba komunikovat jako s rovnocennými partnery

Zástupkyně ombudsmana zveřejnila doporučení nejen pro média, jak mluvit a psát o lidech s postižením…