Ombudsman jednal s Ministerstvem práce a sociálních věcí o důchodové reformě

27.05.2021 20:09

Ombudsman a jeho spolupracovníci v úterý jednali se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o tématu důchodové reformy.

Ombudsman jednal s Ministerstvem práce a sociálních věcí o důchodové reformě
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

Ombudsman byl informován o aktuálním stavu legislativního procesu a náhledu MPSV na zásadní připomínky vznesené především Ministerstvem financí. Ocenil zejména návrh zmírnění 35 let doby pojištění potřebných pro vznik nároku na starobní důchod. Ombudsman dlouhodobě upozorňuje, že se jedná o extrémní podmínku.

V rámci jednání ministerstvo ujistil, že nadále podporuje obecnou a zásadní změnu zákona o důchodovém pojištění. Ta představuje nový koncept starobních důchodů spočívající v zavedení nultého a prvního pilíře, kdy nultý pilíř bude tvořen solidární částí v pevné částce (10 000 Kč měsíčně) a poskytne seniorům základní zabezpečení při získání potřebné doby pojištění a dosažení důchodového věku. První pilíř pak zohlední zásluhovou část důchodu odvislou od výdělků a získané doby pojištění, výchovné za péči o dítě a další společensky oceněné životní etapy.

Ombudsman především ocenil navrhovanou změnu zákona týkající se zmírnění dosavadní extrémní podmínky pro vznik nároku na starobní důchod při získání 35 let doby pojištění a návrat alespoň ke “staronové” podmínce pro vznik nároku na starobní důchod při získání 25 let příspěvkové a nepříspěvkové doby pojištění.

V rámci jednání se zástupci ministerstva zopakoval svou dílčí připomínku k navrhované změně zákona o důchodovém pojištění týkající se zrušení ochranného výpočtu důchodu u dlouhodobě pečujících osob o osoby závislé na péči. Zástupci MPSV uvedli, že problematika pečujících osob o osoby závislé na péči bude dále k jejich prospěchu řešena v rámci předpokládaného zavedení fiktivních vyměřovacích základů, k jehož realizaci prozatím nebyl v důsledku vysoké administrativní zátěže a náročnosti tohoto reformního kroku prostor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

22:45 CzechInvest: Zámek Mirošovice získal dotaci na kompletní rekonstrukci

Dotace, kterou pomáhal zprostředkovat CzechInvest, pokryje více než tři čtvrtiny výdajů.