Ombudsman vstoupil u Ústavního soudu do řízení o zrušení části očkovací vyhlášky

12.01.2022 22:11 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv se rozhodl vstoupit u Ústavního soudu jako vedlejší účastník do řízení o zrušení části takzvané očkovací vyhlášky. Podle ní bude pro vybrané profesní skupiny a lidi nad 60 let očkování proti nemoci covid-19 od března povinné.

Ombudsman vstoupil u Ústavního soudu do řízení o zrušení části očkovací vyhlášky
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na 5.000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covid-19 nesouhlasí. 

Anketa

Má Viktor Orbán vaše sympatie?

98%
1%
hlasovalo: 37389 lidí
Většina z nich patří do některé z vyjmenovaných skupin. Pokud by očkování nepodstoupili, hrozí některým z nich například i ztráta zaměstnání. Stěžovatelé argumentují mimo jiné i obavami z možných zdravotních komplikací po podání vakcíny. 

Ombudsman už minulý týden požádal ministra zdravotnictví o informace o plánovaných krocích jeho rezortu. Ministr totiž v minulosti předeslal, že uvažuje o změně vyhlášky. Ombudsman ministra v souvislosti s povinným očkováním upozornil například na zvláštní situaci těhotných zaměstnankyň, lidí s kontraindikací nebo těch, kteří prodělali covid-19 v nedávné době a běží jim ochranná lhůta po prodělaném onemocnění.

Zatím veřejný ochránce práv od ministra zdravotnictví odpověď neobdržel. Vzhledem k tomu, že se na Ústavní soud s návrhem na zrušení části očkovací vyhlášky obrátila už skupina senátorů, využil ombudsman svého zvláštního oprávnění a k řízení se připojil jako vedlejší účastník.

„Lidé mne v posledních dnech zavalili lavinou žádostí, abych sám podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části vyhlášky. V této chvíli ale bylo logické využít možnost vstoupit do stávajícího řízení. Myslím, že teď, když jsem se k řízení u Ústavního soudu připojil, bude stížností na stávající podobu očkovací vyhlášky přicházet znatelně méně. Všem, kteří se na mne dosud obrátili, bych chtěl poděkovat za důvěru. Chápu, že pro mnohé jde o velmi citlivé téma,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Rozpočet na příští rok je připraven, lidé se k němu mohou vyjádřit

10:06 Moravskoslezský kraj: Rozpočet na příští rok je připraven, lidé se k němu mohou vyjádřit

S kolika penězi bude příští rok hospodařit Moravskoslezský kraj? Jak zvládne energetickou krizi a bu…