Za období červenec až září 2018 vyřídila ombudsmanka téměř 2000 podnětů, z nichž některé pro ilustraci zařadila i do zprávy pro poslance. Týkají se například posuzování nároku na příspěvek na bydlení, podávání žádostí o pas dětem svěřeným do péče aj.
V rámci monitoringu práv osob se zdravotním postižením zahájila ombudsmanka několik výzkumů, v nichž se zaměří například na dostupnost bydlení pro lidi se zdravotním postižením, na dostupnost stomatologické péče zejména pro pacienty s mentálním postižením nebo poruchou autistického spektra, na problematiku omezování svéprávnosti atd.
Ombudsmanka ve zprávě rovněž upozorňuje na výhrady, které vyslovil Výbor OSN proti mučení vůči České republice. Výbor vytýká, že Česká republika dosud nezřídila národní lidskoprávní instituci na ochranu a prosazování lidských práv. Přestože se kompetence ombudsmana rozšiřují, ani on nemá potřebný mandát, který je zapotřebí k ochraně všech oblastí týkajících se lidských práv. Výbor proto doporučil, aby Česká republika urychlila novelizaci zákona o veřejném ochránci práv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva