Onkologická prevence zachraňuje životy. Na vyšetření využijte příspěvek od ČPZP

09.03.2023 16:09 | Tisková zpráva

Rakovina připraví o život více než milion Evropanů ročně. V Česku podlehne nádorovému onemocnění přibližně 28 tisíc osob. Každému třetímu onemocnění rakovinou se přitom lze podle Světové zdravotnické organizace vyhnout.

Onkologická prevence zachraňuje životy. Na vyšetření využijte příspěvek od ČPZP
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

Stačí k tomu úprava životního stylu a nepodceňování významu preventivních prohlídek u lékaře. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) přispívá svým pojištěncům i na komplexní onkologickou prohlídku.

„Onkologicky nemocných pacientů bohužel přibývá. Loni jsme jich evidovali téměř 52 tisíc, tedy o 2 300 pacientů více než v roce 2021. Jejich loňská léčba si vyžádala téměř 3,5 miliardy korun, přičemž meziročně tyto náklady stouply o více než půl miliardy korun,“ upozorňuje mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová s tím, že ještě v roce 2021 činily tyto náklady 2,922 miliardy korun.

Počty onkologicky nemocných pojištěnců ČPZP a náklady na jejich léčbu:

tabulka

*předběžné údaje

K nejnákladnějším patří léčba lymfoidní a myeloidní leukemie. Z hlediska celkových nákladů, které ČPZP vynakládá na léčbu onkologicky nemocných pacientů, směřuje každoročně nejvíce prostředků na léčbu rakoviny prsu. Jen loni to bylo 519 milionů korun pokrývající léčbu téměř deseti tisíc pojištěnek ČPZP s diagnózou zhoubný novotvar prsu.

Screening zachytí nádor dříve, než začne způsobovat problémy

První stadia zhoubných nádorů jsou podle lékařů prakticky vždy vyléčitelná. Aby byla léčba úspěšná, je velmi důležité odhalit počínající onemocnění ještě dříve, než začne způsobovat problémy. Najít nemoc v bezpříznakovém stadiu umí vyšetřovací metoda nazvaná screening, která je organizována státem a zaměřuje se na rizikovou skupinu obyvatel. V současné době se v České republice zachraňují životy prováděním screeningu karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Například screeningové vyšetření děložního hrdla absolvovalo loni i předloni shodně více než 51 procent žen nad 15 let, které jsou registrovány u třetí největší zdravotní pojišťovny ČPZP.

Se zájmem o preventivní prohlídky u praktického lékaře, které svým klientům hradí zdravotní pojišťovny, je to horší. Chodí na ně zhruba jen každý pátý člověk. „Za rok 2022 evidujeme 22,72 procenta pojištěnců s preventivní prohlídkou u praktického lékaře,“ uvedla mluvčí Mazurová. Své zdraví si hlídají více ženy, které nepodceňují ani gynekologické prohlídky. Prevenci u gynekologa totiž loni podstoupilo zhruba 54 procent žen registrovaných u ČPZP.

Příspěvky na prevenci onkologických onemocnění

ČPZP přispívá svým pojištěncům na komplexní onkologickou preventivní prohlídku provedenou na specializovaných pracovištích. Příspěvek až 2 000 Kč je určen pojištěncům od 35 let na vyšetření, které zahrnuje laboratorní a další výkony potřebné k odhalení případného karcinomu. Další příspěvky je u České průmyslové zdravotní pojišťovny možno čerpat například na preventivní vyšetření kůže, prsu, tlustého střeva. Muži mohou využít příspěvek na prevenci rakoviny prostaty. S tímto typem rakoviny se loni léčilo přes sedm tisíc pojištěnců ČPZP, přičemž jejich léčba stála 348 milionů korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje přes 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…