Onkologických pacientů přibývá, za pět let vydala ČPZP na jejich léčbu téměř 12 miliard Kč

30. 1. 2020 11:08

Onkologicky nemocných pacientů přibývá. V České republice je každoročně diagnostikován zhoubný nádor téměř u 90 tisíc osob a přes 27 tisíc z nich na nádorová onemocnění umírá. Podle údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je aktuálně v české populaci kolem 600 tisíc onkologicky nemocných lidí.

Onkologických pacientů přibývá, za pět let vydala ČPZP na jejich léčbu téměř 12 miliard Kč
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP
reklama

Jen u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) se loni léčilo více než 48 000 pojištěnců s onkologickým onemocněním, přičemž ještě v roce 2015 jich bylo necelých 41 000. Léčba těchto pacientů si za posledních pět let vyžádala téměř 12 miliard korun.

„Za rok 2019 jsme na léčbu našich onkologicky nemocných pojištěnců vynaložili podle předběžných údajů už přes dvě a půl miliardy korun. Před pěti lety stála jejich léčba zhruba dvě miliardy korun. Díky včasné a přesné diagnostice se lékařům daří odhalovat nemoc včas, proto by mělo být v zájmu všech lidí, aby preventivní prohlídky a cílená screeningová vyšetření nezanedbávali,“ uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Počty onkologicky nemocných pojištěnců ČPZP a náklady na jejich léčbu:

Počty onkologicky nemocných pojištěnců ČPZP a náklady na jejich léčbu

Na preventivní prohlídky k praktickému lékaři se loni dostavilo čtvrt milionu pojištěnců starších 19 let, což je v této věkové kategorii zhruba 26 procent pojištěnců ČPZP. Cílené screeningové programy zaměřené na včasné odhalení rakoviny však po letech růstu zaznamenaly stejný nebo menší zájem. Nejméně vyhledávaným loni bylo vyšetření kolorekta, tedy zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku. „Screening kolorektálního karcinomu absolvovalo 64 270 pojištěnců, což je jen 15,45 procenta pojištěnců nad 50 let a zároveň nejnižší údaj za posledních pět let,“ doplňuje Mazurová. Ještě předloni se přitom na tuto nemoc nechalo vyšetřit přes 73 500 pojištěnců ČPZP.

Preventivní programy na onkologickou prevenci

Prevenci onkologických onemocnění ČPZP podporuje i prostřednictvím své nabídky preventivních programů. „Onkologická prevence loni oslovila 14 257 našich pojištěnců, kteří využili některý z nabízených příspěvků na preventivní vyšetření rakoviny. Největší zájem byl o příspěvek na prevenci rakoviny kůže ve výši 500 korun, který čerpalo 5030 pojištěnců, a o příspěvek na prevenci rakoviny prsu. V tomto případě si o pětistovku na preventivní vyšetření rakoviny prsu požádalo téměř 8600 žen,“ uvádí Mazurová s tím, že ČPZP na programy onkologické prevence vynaložila v roce 2019 bezmála sedm milionů korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

22:11 Český statistický úřad: Inovuje méně než polovina podniků

V období 2016–2018 inovovalo v Česku své produkty nebo podnikové procesy 47 % podniků, ve skupině ve…