Ostravské Wichterlovo gymnázium získá od Nadace ČEZ moderní fyzikální učebnu

18.07.2014 16:09

Příspěvek 200 tisíc korun na modernizaci fyzikální učebny získá od Nadace ČEZ Wichterlovo gymnázium v Ostravě-Porubě. Svou novou „Oranžovou učebnu“ otevře v příštím školním roce. Gymnázium postoupilo mezi 15 škol s největším podílem žáků, kteří se zúčastnili krajského kola matematické a fyzikální olympiády. O vítězi rozhodl los. Příspěvky na modernizaci výuky matematiky a přírodovědných oborů rozdává Nadace ČEZ školám dlouhodobě.

Ostravské Wichterlovo gymnázium získá od Nadace ČEZ moderní fyzikální učebnu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

O novou Oranžovou učebnu letos soutěžilo celkem 47 škol. Z nich byla tradičně vybrána patnáctka těch, které měly na základě speciálního koeficientu největší zastoupení svých žáků v krajských kolech letošních Matematických a Fyzikálních olympiád. Žáci přírodovědných gymnázií mají z hlediska svého zaměření před ostatními výhodu, proto není klíčové pořadí soutěžících v krajském kole, ale jejich počet. Aby nebyly znevýhodněny menší školy, počet úspěšných reprezentantů školy se ještě dělí celkovým počtem žáků. Letos bylo z patnácti nejlepších škol vylosováno právě Wichterlovo gymnázium.

Škola připravila vlastní projekt Oranžové učebny se specifikací vybavení, které za příspěvek pořídí, a jaké prvky v laboratoři zmodernizuje. „Z úspěchu v soutěži máme radost. Příspěvek využijeme k dalšímu zkvalitnění výuky – vybudujeme novou učebnu s tablety, které pracovně říkáme Oranžová i-učebna. S iPady již máme zkušenosti a tento moderní trend vzdělávání aktivně rozvíjíme. Tablety znamenají názornější výuku s multimediálními prvky. Velký přínos mají i pro učitele, který může efektivněji řídit výuku a přizpůsobit tempo i obsah výkladu potřebám jednotlivých žáků. V oblastech jako grafika nebo geometrie jsou tablety díky široké nabídce aplikací nepostradatelné,“ říká Antonín Balnar, ředitel vítězného Wichterlova gymnázia.

Skupina ČEZ podporuje matematické a fyzikální olympiády dlouhodobě. „Velmi nám záleží na úrovni technického vzdělávání v České republice. Aktivní účast žáků na těchto akcích je jednou z cest, která posiluje zájem mladých lidí o přírodní vědy. Tento zájem podporujeme ve spolupráci s učiteli. A dobře víme, že pro popularizaci přírodovědných a technických oborů je nezbytné i kvalitní vybavení tříd,“ říká Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Wichterlovo gymnázium je nejstarším gymnáziem v Ostravě-Porubě a přírodní vědy tam skutečně hrají prim. Škola byla založena v polovině 50. let a od roku 1959 vychovala asi 8 500 absolventů. V právě ukončeném školním roce bylo na gymnáziu v 22 třídách zapsáno 620 žáků. Škola organizuje vlastní odborné soutěže a podporuje žáky v účasti na různých podobných akcích. „Na vzdělanostní i osobní rozvoj našich studentů klademe velký důraz. Jejich úspěšná reprezentace v matematických a fyzikálních olympiádách je pro nás znamením, že se ubíráme správnou cestou. I proto nás oslovila Jednota českých matematiků a fyziků a v březnu 2014 jsme uspořádali Ústřední kolo Matematické olympiády,“ přiznává Antonín Balnar. „Jsem rád, že i veřejnost začíná opět vnímat nutnost resuscitace kvalitního technického a přírodovědného vzdělávání,“ dodal.

V celé České republice dnes existuje již téměř 70 Oranžových učeben. Z daru 200 tisíc korun od Nadace ČEZ školy pořizují například speciální vybavení na měření či experimenty nebo výpočetní techniku. Moderní pomůcky pomáhají praktické výuce a přispívají k větší atraktivitě přírodních věd v řadách žáků.

Ladislav Kříž,
mluvčí Skupiny ČEZ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ČEZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…