Otevřené úřady s otevřenými daty: Revoluce v úředním myšlení začíná

08.03.2017 11:52

Otevřená data a jejich publikace dnes patří k základním nástrojům otevřeného vládnutí a pomalu se stávají samozřejmou „výbavou” všech veřejných institucí. Veřejná správa si dosud pořídila přes šest a půl tisíce informačních systémů. V těchto informačních systémech je ukryto nepředstavitelné množství dat a tedy i velké bohatství. Část z těchto dat je postupně zveřejňována ve formě „otevřených dat“, tedy dat volně a bezplatně dostupných, a to ve strukturované a strojově čitelné podobě, pro komerční i nekomerční využití. Aby podpořili otevírání dat institucí veřejné správy, rozhodli se zástupci Českého telekomunikačního úřadu a Nejvyššího kontrolního úřadu uspořádat první hackathon veřejné správy v České republice.

Otevřené úřady s otevřenými daty: Revoluce v úředním myšlení začíná
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

„Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, musí být veřejné a veřejnosti snadno dostupné,“ uvedl k tomu prezident NKÚ Miloslav Kala. S těmito informacemi pak veřejnost může pracovat a využívat je ke svému prospěchu i prospěchu ostatních. „Naším cílem je vytvoření zajímavých aplikací, vizualizací, nových pohledů na data i jejich využití,“ podpořil myšlenku hackathonu Michal Kubáň, národní koordinátor otevřených dat z Ministerstva vnitra.

„Moderní a otevřená veřejná správa vyžaduje revoluci. Revoluci v myšlení. Jsem rád, že jsme mezi prvními úřady, kteří dávají svá data k dispozici, chceme se spojit s ostatními úřady publikujícími svá otevřená data a využít tak synergický efekt, který toto spojení umožňuje, a zároveň inspirovat ostatní,“ řekl k tomu předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

První hackathon veřejné správy se uskuteční od 15. do 16. září 2017 na půdě NKÚ. Již nyní se do jeho příprav zapojili ČTÚ, NKÚ, Česká správa sociálního zabezpečení, Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Ministerstvo financí, Ministerstvo vnitra, Fakulta informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické a Fond Otakara Motejla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Přidělování bytů - obvinění 6 osob

22:04 Policie ČR: Přidělování bytů - obvinění 6 osob

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…