Otevřené úřady s otevřenými daty: Revoluce v úředním myšlení začíná

08.03.2017 11:52

Otevřená data a jejich publikace dnes patří k základním nástrojům otevřeného vládnutí a pomalu se stávají samozřejmou „výbavou” všech veřejných institucí. Veřejná správa si dosud pořídila přes šest a půl tisíce informačních systémů. V těchto informačních systémech je ukryto nepředstavitelné množství dat a tedy i velké bohatství. Část z těchto dat je postupně zveřejňována ve formě „otevřených dat“, tedy dat volně a bezplatně dostupných, a to ve strukturované a strojově čitelné podobě, pro komerční i nekomerční využití. Aby podpořili otevírání dat institucí veřejné správy, rozhodli se zástupci Českého telekomunikačního úřadu a Nejvyššího kontrolního úřadu uspořádat první hackathon veřejné správy v České republice.

Otevřené úřady s otevřenými daty: Revoluce v úředním myšlení začíná
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

„Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, musí být veřejné a veřejnosti snadno dostupné,“ uvedl k tomu prezident NKÚ Miloslav Kala. S těmito informacemi pak veřejnost může pracovat a využívat je ke svému prospěchu i prospěchu ostatních. „Naším cílem je vytvoření zajímavých aplikací, vizualizací, nových pohledů na data i jejich využití,“ podpořil myšlenku hackathonu Michal Kubáň, národní koordinátor otevřených dat z Ministerstva vnitra.

„Moderní a otevřená veřejná správa vyžaduje revoluci. Revoluci v myšlení. Jsem rád, že jsme mezi prvními úřady, kteří dávají svá data k dispozici, chceme se spojit s ostatními úřady publikujícími svá otevřená data a využít tak synergický efekt, který toto spojení umožňuje, a zároveň inspirovat ostatní,“ řekl k tomu předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

První hackathon veřejné správy se uskuteční od 15. do 16. září 2017 na půdě NKÚ. Již nyní se do jeho příprav zapojili ČTÚ, NKÚ, Česká správa sociálního zabezpečení, Český statistický úřad, Český úřad zeměměřický a katastrální, Ministerstvo financí, Ministerstvo vnitra, Fakulta informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické a Fond Otakara Motejla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Poslední pozemek chyběl kupujícímu k sjednocení vlastnictví

22:11 ÚZSVM: Poslední pozemek chyběl kupujícímu k sjednocení vlastnictví

Úřad pro zastupování státu ve věcech v Břeclavi prodal pozemek v Hustopečích u Brna o výměře 13 m2 p…