PRO Libertate: Skandál na MZ kvůli Chytré karanténě?

29.11.2021 16:57 | Tisková zpráva

Skupina právníků podala trestní oznámení na Vojtěcha, Rážovou a Svrčinovou kvůli až miliardovým škodám. Věc řeší i Nejvyšší kontrolní úřad.

PRO Libertate: Skandál na MZ kvůli Chytré karanténě?
Foto: prolibertate.cz
Popisek: Pro Libertate - logo

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch, hlavní hygienička Pavla Svrčinová a její předchůdkyně Jarmila Rážová i další osoby z jejich okolí zřejmě umožnili vyvést téměř miliardu korun soukromým firmám v rámci projektu Chytrá karanténa, o který se zajímá Nejvyšší kontrolní úřad. Případ bude na základě podnětu Pro Libertate také řešit policie. 

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15045 lidí

Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod podal trestní oznámení na ministry zdravotnictví a hlavní hygieničky, včetně Adama Vojtěcha a Pavly Svrčinové, v souvislosti s projektem Chytrá karanténa. Odborná skupina právníků uvádí, že má v rukou důkazy, které nasvědčují tomu, že přes tento projekt odtekly z rozpočtu České republiky a zřejmě i Evropské unie stovky milionů korun na účty soukromých firem, přičemž nelze vyloučit, že k tomu došlo v rozporu se zákonem.

„O věc se dle nám dostupných informací zajímá i Nejvyšší kontrolní úřad. A dosavadní informace vedou podle nás k závěru, že projekt Chytrá karanténa je neefektivní a může představovat jeden z největších příkladů zneužití boje státu proti epidemii covid-19 pro vyvádění prostředků z veřejných rozpočtů,“ tvrdí Tomáš Nielsen, předseda Pro Libertate, a pokračuje: „Máme v rukou důkazy, nasvědčující tomu, že tzv. „chytrá karanténa“ není schopna efektivně trasovat a pomoci omezení šíření epidemie SARS-CoV-2. Je to ale zřejmě nástroj, díky němuž odtekly obrovské prostředky nejen České republiky, ale možná i Evropské unie, do soukromých rukou. Máme podezření, že minimálně část z nich odtekla nezákonně.“

Více informací k dané kauze institut poskytovat nebude. „Chceme, aby orgány činné v trestním řízení měly možnost okolnosti celého projektu řádně prošetřit, a pokud uznají, že došlo k porušení zákona, účinně jednat. Proto v tuto chvíli nezveřejníme další podrobnosti,“ dodává Tomáš Nielsen.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

22:33 Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

Rada Zlínského kraje ve funkci jediného akcionáře Krajské nemocnice T. Bati, a. s. dnes odvolala z p…