PTC: Ministru Babišovi chybí informace. Jsme to my, kdo vyzývá k jednání

03.04.2014 15:24

Prohlášení Protonového centra k otevřenému dopisu ministra financí Andreje Babiše ze dne 3. 4. 2014.

PTC: Ministru Babišovi chybí informace. Jsme to my, kdo vyzývá k jednání
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

Bohužel nás otevřený dopis ministra financí přesvědčil o tom, že je nedostatečně a neúplně informován o situaci protonového centra.

Jsme to my, kdo opakovaně vyzývá všechny zúčastněné: ministra zdravotnictví, šéfa VZP, správní radu VZP i ředitele ostatních pojišťoven k jednání. Všem nabízíme k náhledu kompletní dokumentaci, která předcházela uzavření smlouvy, doporučující stanoviska odborných společností, dokumenty, které dokazují, že jsme již v minulosti byli zařazeni do systému a pak pod nátlakem zdravotnické lobby odstraněni. Již před 2 lety jsme nabídli VZP postupný náběh počtu pacientů, abychom zpřístupnili léčbu alespoň dětem a mladistvým. Šéf VZP Kabátek to ale odmítl.

Pravda o PTC:

  • vedeme arbitráž ve jménu onkologicky nemocných, kterým systém brání v přístupu k protonové léčbě
  • není pravda, že státu hrozí platba 15 miliard za provoz PTC
  • centrum funguje, léčí zahraniční pacienty a naopak dotuje léčbu českých pacientů, hlavně dětí a mladistvých, kterým je léčba upírána
  • protonová léčba nezatíží státní rozpočet, jde totiž pouze o přerozdělení stávajících nákladů ve prospěch účinnější léčby, která ve výsledku systému ještě ušetří finance
  • že se pojišťovny nechovají ekonomicky a navíc porušují základní princip zajistit pacientům nejlepší možnou péči
  • není pravda, že protonová léčba je drahá, v dlouhodobém horizontu jsou naopak celkové náklady na léčbu nižší, protože ušetří náklady na léčbu trvalých nežádoucích následků ozařování viz. studie MD Anderson USA.

Arbitráž je jedinou možností, jak může PTC bránit právo českých občanů na nejlepší možnou péči. Ministři zdravotnictví zdržují řešení situace a zavázali pojišťovny dohodou, že nemají s PTC smlouvy podepisovat, viz prohlášení ministra Holcáta na půdě Senátu ze dne 8. 10. 2013. Sám 1. místopředseda vlády pan Babiš označil šéfa VZP Kabátka, nominantem pánů Šnajdra a Bendla a to jsou ti, jejichž obchodní zájmy jsou faktickým důvodem, proč je protonové centrum bojkotováno. Není pochyb, že zdravotnická lobby si nechce nechat ujít příležitost ovládnout také technologii budoucnosti, kterou dnes představuje PTC, nejmodernější centrum na světě.

PTC se však ovládnout nedá a naopak vyhrané peníze z arbitráže vrátí českým pacientům – samoplátcům za prodělanou léčbu.

Ptáme se těch, které jsme volili, jaký je rozdíl mezi českým pacientem, který nemá přístup k protonové léčbě, ačkoliv tu má nejmodernější centrum na světě a Holanďanem, kterému pojišťovna léčbu hradí a vláda staví dokonce 4 nová centra pro 3 500 pacientů ročně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Proton Therapy Center

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: 13. platy letos vyplatí svým zaměstnancům více firem než loni. Nejčastěji v rozmezí 18 až 38 tisíc korun

7:34 Hospodářská komora: 13. platy letos vyplatí svým zaměstnancům více firem než loni. Nejčastěji v rozmezí 18 až 38 tisíc korun

Navzdory očekávaného zpomalení růstu české ekonomiky 13. plat nebo odměnu v podobné výši za letošní …