Památkově chráněný domov důchodců v Černožicích čeká rozsáhlá rekonstrukce za více než 80 milionů

27. 1. 2016 11:51

Královéhradecký kraj chce letos opravit domov důchodců v Černožicích. Budova z první republiky má celou řadu nedostatků, které komplikují život klientům i personálu. Náklady na rekonstrukci se odhadují na více než 80 milionů korun.

Památkově chráněný domov důchodců v Černožicích čeká rozsáhlá rekonstrukce za více než 80 milionů
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Sociální zařízení je umístěné na společné chodbě. Z některých pokojů je vzdálené i více než třicet metrů a nevyhovující je i jejich řešení. Dalším problémem je výšková členitost podlah, která znemožňuje pohyb vozíčkářům a osobám užívajícím chodítka. Ubytování neodpovídá současným trendům a potřebám,“ popisuje radní Josef Lukášek, který je odpovědný za sociální oblast.

„Po rekonstrukci bude ubytování řešené převážně dvoulůžkovými pokoji, kdy vždy každé dva pokoje budou mít společné sociální zařízení. K dispozici bude rovněž sprchové křeslo nebo sprchové lůžko. Několik pokojů bude jednolůžkových. Na každém patře také vznikne společenská místnost. Myšleno bylo i na různé sklady a prostory pro technické zázemí,“ doplňuje radní Josef Dvořák, v jehož gesci jsou krajské investice.

Zrekonstruovaná budova bude společně s navazující přístavbou z roku 2010 funkčním celkem, který zajistí poskytování kvalitních sociálních služeb. Celková kapacita domova se přitom sníží pouze nepatrně – ze 104 na 102 lůžek. I nadále bude kromě běžných seniorů sloužit i osobám s Alzheimerovou demencí.

Projekt počítá také s demolicí a následnou výstavbou technického objektu, který bude sloužit jako sklad, zázemí údržbáře, přístřeší pro zahradní techniku a služební automobil. Na něj naváže kryté venkovní sezení pro klienty. V plánu je také vybudování seniorského hřiště s aktivizačními prvky na zahradě domova. Úpravy se dotknou i čelního plotu a příjezdových ploch pro sanity, zásobování a návštěvy.

Objekt vznikl v roce 1926 jako ubytovna pro dělnice textilní továrny a je nemovitou kulturní památkou. Nepočítá se proto se zateplením fasády. Zateplení se dočká pouze střecha a dojde i na výměnu špaletových oken a venkovních dveří. Náklady na rekonstrukci, jejíž délka se odhaduje na 14 měsíců, jsou předběžně vyčíslené na zhruba 86 milionů včetně DPH. Až 75 procent by ale mohla pokrýt dotace, o níž bude kraj žádat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jelikož se jedná o jednu z nejvýznamnějších krajských investic v letošním roce, musí záměr schválit také krajské zastupitelstvo.

Královéhradecký kraj je zřizovatelem šestnácti domovů pro seniory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Alkohol mladistvým na jihu Čech bez problémů prodali všichni

22:34 Česká obchodní inspekce: Alkohol mladistvým na jihu Čech bez problémů prodali všichni

Česká obchodní inspekce Jihočeského kraje a Vysočiny uskutečnila opakovaně kontrolu na prodej alkoho…