Pardubický kraj: I historické budovy budou mít energeticky úspornější provoz

11.04.2019 9:52

Pardubický kraj pokračuje v zateplování a dalších energeticky úsporných opatřeních na svých školách.

Pardubický kraj: I historické budovy budou mít energeticky úspornější provoz
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

Krajští radní v pondělí proto schválili vyhlášení výběrového řízení na dodavatele pro investice na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb v Pardubicích, Speciální ZŠ, MŠ a PŠ v Moravské Třebové a dvou litomyšlských školách, konkrétně na Střední škole zahradnické a technické a Gymnáziu Aloise Jiráska. Ve všech případech se jedná o projekty spolufinancované z Operačního programu životní prostředí se souhrnnou předpokládanou hodnotou 140 milionů korun.

„Až na budovy v Moravské Třebové se jedná o památkově chráněné objekty, a proto k nim budeme s tímto také přistupovat. Nechceme totiž, aby se po investici vytratil jejich architektonický ráz a často unikátní prvky. U historických budov je samozřejmě často velký problém s ekonomickou náročností provozu, a proto jsme o možnost energeticky úsporných opatření usilovali již v minulosti. Investiční záměry v rámci tří historických budov proto byly schváleny již v roce 2015. Až nyní je však možné čerpat prostředky z evropských fondů, a proto se postupně dostane i na tyto objekty. Celkově se v rámci všech čtyř akcí pohybujeme na předpokládané hodnotě 140 milionů korun včetně DPH,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj řeší energeticky úsporná opatření například také na gymnáziích v České Třebové a Vysokém Mýtě.

SPŠ potravinářství a služeb Pardubice
Budova SPŠ potravinářství a služeb Pardubice je rozsáhlý objekt skládající se z historické části a novodobé přístavby, které jsou provozně i účelově propojeny. Stará část budovy je nemovitou kulturní památkou. „Energeticky úsporná opatření na vnějším plášti budovy musí jít ruku v ruce se zachováním stávajícího výtvarného výrazu budovy. Proto provedeme repase a výměna stávajících dřevěných oken za repliky s výrazně lepšími tepelně technickými vlastnostmi a repase stávajících jednoduchých ocelových oken. Na nové budově bude provedena kompletní výměna stávajících hliníkových oken prosklené fasády za nová hliníková okna s izolačním trojsklem,“ uvedl 1. námětek hejtmana Roman Línek. Podle zadávací dokumentace činí předpokládané náklady na realizaci stavby 58,3 milionu korun včetně DPH.

Speciální ZŠ, MŠ a PŠ Moravská Třebová - budovy C a D
Investice zahrnuje rekonstrukci a zateplení pláště budov a stropů, odvlhčení a přístavba plošiny pro imobilní k budovám C a D. Předpokládaná hodnota zakázky činí dle zadávací dokumentace 17,6 milionu korun včetně DPH.

Střední škola zahradnická a technická Litomyšl - historická budova B
Objekt historické budovy je nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. „Naším cílem je, abychom v rámci investice zachovali vzhled celé budovy a přitom zajistili, že provedená opatření budou funkční a zefektivní provoz školy. Necháme proto zateplit konstrukce stropů, dále vyměníme část oken za nová, která však budou vizuálně stejná jako současná a upravíme stávající konstrukce prosklených světlíků. Celkové předpokládané náklady jsou 31,6 milionu korun včetně DPH,“ řekl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Gymnázium Aloise Jiráska Litomyšl
Druhou krajskou školou v Litomyšli, která se dočká energeticky úsporných opatření, je gymnázium, na kterém kraj v minulosti například zmodernizoval učebny přírodovědných předmětů. „Znovu v tomto případě nejde o klasické zateplení fasád jako na novějších budovách, ale o repase a repliky původních oken a dveří, zateplení podlah a stěn v půdních prostorách a řešení vlhkosti u některých omítek. Dále jsou zahrnuté drobné opravy střechy a terénní zídky z lomového kamene a betonu. V zadávací dokumentaci počítáme s částkou 31,2 milionu korun včetně DPH,“ řekl hejtman Netolický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi v Kábulu uctili památku padlých kolegů a kamarádů

22:03 Armáda ČR: Češi v Kábulu uctili památku padlých kolegů a kamarádů

Příslušníci 21. Úkolového uskupení Armády ČR v misi Resolute Support pochodem kolem základny HKIA v …