Pardubický kraj: Kraji se otevírá možnost spolupráce s norským regionem Buskerud

10.09.2018 13:50

Zástupci Pardubického kraje na závěr své pracovní cesty jednali s guvernérem regionu Buskerud, který sousedí s hlavním městem Oslem. V sídelním městě Drammenu jednali krajští představitelé především o nastavení bilaterální spolupráce v rámci Fondů EHP a Norska, ale také o hlubší spolupráci obou regionů.

Pardubický kraj: Kraji se otevírá možnost spolupráce s norským regionem Buskerud
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

 

„Region Buskerud zahrnuje také základní školu v Prestfossu, která spolurpacuje s Gymnáziem Česká Třebová, a proto jsme představili náš záměr získat finanční prostředky z Fondů EHP a Norska. Další možností je propojit sportovní oddíly, jelikož v regionu se nachází řada středisek a je zde velmi populární biatlon. Proto se pokusíme navrhnout širší rozměr možné spolupráce včetně dalšího čerpání norských fondů, které již byly v minulosti využity na některé projekty v našem kraji,“ sdělil hejtman Martin Netolický. „Zajímavé je, že se v Norsku v současné době připravuje reforma regionálního uspořádání spojená s decentralizací moci. Ze současných 19 regionů by mělo vzniknout 10 silnějších oblastí s většími pravomocemi směrem k centrální vládě. Je to opačný proces, než který by uvítali někteří vrcholní představitelé státu,“ uvedl hejtman Netolický. Ten také v rámci diskuse pozval zástupce regionu na krajskou oslavu 100 let od vzniku Československa, která se uskuteční 27. října v Litomyšli.

Region Buskerud se rozkládá na ploše 15 tisíc metrů čtverečních s populací přesahující 280 tisíc obyvatel. Roční rozpočet dosahuje hodnoty 360 milionů eur. Mezi základní pravomoci regionu patří zřizování středních škol, péče o místní komunikace, veřejná doprava či kultura. Jedná se o převážně hornatou a zalesněnou oblast s pouhými čtyřmi procenty zemědělské půdy. Region s hlavním městem Drammenem zahrnuje také známé středisko letů na lyžích ve Vikersundu. Nejvyšším vrcholem je Folarskardunet s výškou 1 933 metrů nad mořem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skupina ČEZ v prvním pololetí vydělala 14,7 miliard, meziročně o 9 % víc

11:48 Skupina ČEZ v prvním pololetí vydělala 14,7 miliard, meziročně o 9 % víc

Čistý zisk Skupiny ČEZ v prvním pololetí 2020 dosáhl 14,7 mld. Kč, meziročně o 1,3 mld. Kč více. Pro…