Pardubický kraj: Na podporu studentské výměny chceme získat norské prostředky

09.09.2018 7:35

Již téměř 20 let spolupracuje Gymnázium Česká Třebová se základní školou v Norském Prestfossu. Nyní by mohla být spolupráce zahrnuta do projektů v rámci Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska. O této možnosti jednali zástupci Pardubického kraje a gymnázia se svými norskými protějšky. V rámci vyhlášené výzvy je možné na výměnu studentů, pořádání seminářů a vzdělávání získat téměř 1,3 milionu korun.

Pardubický kraj: Na podporu studentské výměny chceme získat norské prostředky
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Fondy EHP a Norska v rámci bilaterální spolupráce nabízí výbornou možnost jak posunout dlouhotrvající spolupráci českotřebovského gymnázia se školou v Prestfossu. Na základě jednání s ředitelem školy a jeho kolegy podáme oficiální žádost o podporu, která může dosáhnout až 1,3 milionu korun s tím, že z fondů je hrazen celý projekt bez jakékoliv spoluúčasti obou stran. Jedná se o možnost, kterou nechceme promarnit,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který je sám absolventem českotřebovského gymnázia a v rámci výměnných pobytů se v době svého studia do Norska také podíval.

Kraj podporuje výměnu studentů a zahraniční spolupráci škol a dalších subjektů dlouhodobě. „Při různých příležitostech se snažíme podporovat získávání nových zkušeností našich studentů v zahraničí. Kromě každoročně vyhlašovaného grantu na zahraniční spolupráci se nám daří, aby mohli například studenti gastro oborů zajišťovat recepce na českých ambasádách. V minulosti se tak stalo ve Francii, Vídni a v letošním roce podruhé vyšleme studenty do Gruzie. S podobnou motivací jsme vyslali v letošním roce naše konzervatoristy do Spojených států amerických,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Naši studenti jednou za dva roky vyjíždí do Norska, kde bydlí v rodinách a komunikují se svými norskými vrstevníky. Je to důležité nejen pro získání praktické zkušenosti s fungováním jiného systému školství, ale především pro procvičení anglického jazyka a získání většího rozhledu. Ten je z mého pohledu jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme, kromě samotného vzdělání, studentům dát,“ uvedl ředitel Gymnázia Česká Třebová Josef Menšík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra už funguje ve všech jihočeských oblastech

14:21 Trikolóra už funguje ve všech jihočeských oblastech

Nové politické hnutí Trikolóra, které minulý týden založil Václav Klaus mladší, se už začíná formova…