Pardubický kraj: Nové kotlíkové dotace už budou jen na vysoce ekologické kotle

20.03.2019 10:39

Pardubický kraj vyhlásil již čtyři výzvy kotlíkových dotací pro fyzické osoby - vlastníky rodinných domů na území Pardubického kraje. Cílem dotace, kterou poskytuje Evropská unie prostřednictvím operačního programu Životní prostředí, je výměna starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nový, ekologický zdroj vytápění.

Pardubický kraj: Nové kotlíkové dotace už budou jen na vysoce ekologické kotle
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Naší administrací ve všech čtyřech výzvách prošlo už téměř čtyři tisíce žadatelů. K dnešnímu dni jsme uzavřeli smlouvy s 3 381 žadateli s celkovou schválenou částkou 367,5 milionů korun,“ shrnuje současný stav hejtman Martin Netolický.

V 1. a 2. výzvě byla podpora poskytována na pořízení nových ekologických kotlů na uhlí, kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu, kotlů výhradně na biomasu, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel.

Ve 3. a 4. výzvě je podpora poskytována na pořízení nových kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu, kotlů výhradně na biomasu, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel. Podpořena může být pouze výměna starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy 1., 2. a bez určení třídy.

„Mohlo by se zdát, že zájem o tyto dotace polevuje, neboť prostředky nedávno ukončené 4. výzvy nebyly rozebrány během několika dnů, jako tomu bylo ve výzvách předchozích, ale až po 4 měsících. Přesto věřím, že zájem občanů o dotaci nepoleví, neboť i když velká část občanů, kteří měli nejstarší kotle, už dotace využila, i nadále je mnoho domů vytápěno právě těmito starými kotli, jejichž provozování bude od 1. září 2022 zakázáno. Změny, ke kterým došlo díky výměnám kotlů v rámci kotlíkových dotací, pocítí lidé hlavně na venkově, kde by se mělo ovzduší po výměně skoro tří a půl tisíc kotlů výrazně zlepšit,“ uvádí radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová.

Pardubický kraj plánuje vyhlásit 5. výzvu pro fyzické osoby - vlastníky rodinných domů na území kraje v září 2019, příjem žádostí poté zahájit v říjnu 2019. Tato 5. výzva bude již poslední v rámci programového období 2014 - 2020. Celková částka k rozdělení bude převyšovat 170 mil. Kč. V této výzvě již nebude možné poskytnout kotlíkovou dotaci na pořízení nového kombinovaného kotle na uhlí a biomasu.

„Tentokrát se bude jednat o pořízení vysoce ekologických kotlů výhradně na biomasu, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel. Podpořena bude pouze výměna starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy 1., 2. a bez určení třídy,“ konkretizuje podmínky přidělení dotace v 5. výzvě radní Hana Štěpánová.

Bližší informace ke kotlíkovým dotacím lze nalézt na webu Pardubického kraje ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace malých a středních podniků a živnostníků má nové vedení

21:33 Asociace malých a středních podniků a živnostníků má nové vedení

Dosavadní předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček v souvislosti s očekávaným jmenováním minis…