Pardubický kraj: Případů spalniček trvale přibývá, od začátku roku jich je 55

7. 4. 2019 7:36

Hejtman a předseda Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martin Netolický jednal se zástupci Krajské hygienické stanice o současné situaci spalniček v regionu.

Pardubický kraj: Případů spalniček trvale přibývá, od začátku roku jich je 55
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

Od počátku roku bylo v kraji evidováno 55 osob s tímto onemocněním, což řadí kraj na čtvrté místo v rámci republiky, kde bylo od počátku roku diagnostikováno přes 400 případů. Poslední diagnostikovaný případ v kraje je ze čtvrtka. Podle informace hygieniků budou počty nakažených do konce roku narůstat.

„V Pardubickém kraji bylo v loňském roce evidováno osm případů spalniček, což bylo poprvé po deseti letech. V letošním roce bylo k dnešnímu dni evidováno 55 případů, což nás řadí na čtvrté místo v celé republice, kde máme přes 400 případů. Poslední případ je ze včerejšího dne. Nejvíce nakažených je v Praze, následuje Moravskoslezský a Královehradecký kraj. Počet případů se do konce roku zcela jistě mnohonásobně zvýší,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Dlouhou dobu byla díky očkování tato nemoc de facto neznámá i pro samotné lékaře, jelikož se téměř nevyskytovala. Z tohoto důvodu je často velmi složité spalničky rozpoznat, protože se na počátku projevují respiračními problémy, kašlem, rýmou či zánětem spojivek. Za nárůstem případů stojí také debaty o tom, zda děti očkovat či nikoliv. U mladších ročníků se tak snižuje poměr proočkovanosti oproti dříve narozeným. Povinné očkování bylo zahájeno v roce 1969, přičemž postupně nabíhalo dvoufázové očkování. Proto jsou rizikové ročníky narození 1970 až 1979, u kterých se předpokládala pouze jedna vakcína. Starší ročníky narození jsou takzvaně přirozeně promořené, jelikož tito lidé povětšinou prodělali spalničky v dětství. Před zahájením povinného očkování se totiž jednalo až o 25 tisíc případů ročně,“ řekl hejtman Netolický.

Česká republika se přihlásila k eliminaci spalniček, a proto dlouhou dobu toto onemocnění v našem regionu nebylo. Pouze v 90. letech byla evidována menší epidemie v Jihomoravském kraji a v roce 2014 byl zavlečen případ spalniček z Indie. Spalničky mají vysoký index nakažlivosti. Z jednoho případu může být až 18 nemocných, zatímco u chřipky se jedná o přibližně šest. „Pokud vezmeme případ našeho kraje, tak krajští hygienici udávají, že při 55 evidovaných nakažených bylo exponováno až 835 lidí,“ doplnil hejtman Netolický.

Aktuální informace k výskytu spalniček lze nalézt na webu Krajské hygienické stanice Pardubického kraje ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Automotive víkend s historickými i závodními vozy v Runway Park

11:48 Letiště Praha: Automotive víkend s historickými i závodními vozy v Runway Park

Letiště Václava Havla Praha otevřelo na celé léto Runway Park, který nabízí během víkendů všem návšt…