Pardubický kraj: Průmyslové muzeum v Mladějově je k turistům stále vstřícnější

26.06.2019 9:52

Z bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě je dnes Průmyslové muzeum, na které navazuje jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka, která až do roku 1991 sem dovážela materiál na výrobu šamotu. V posledních letech už slouží turistům a se zvelebováním areálu pomáhá i Pardubický kraj.

Pardubický kraj: Průmyslové muzeum v Mladějově je k turistům stále vstřícnější
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.
reklama

„V letošním roce sem putuje zatím nejvyšší dotace v částce 200 tisíc korun,“ říká na návštěvě na místě radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný a pokračuje: „V minulých letech jsme podpořili pořízení vitrín do muzea a zastřešení dílen a letos se tu budou nově zastřešovat skladové prostory.“

Současný záběr muzejních sbírek je velice široký. Kromě úzkorozchodných lokomotiv a dalších kolejových vozidel si můžete prohlédnout i silniční vozidla – traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily, dále pak stabilní motory, zemědělské stroje, ale také třeba dobových kočárků. Expozice je v původních historických budovách, včetně výtopny a elektrárny.

Historie Průmyslového muzea Mladějov je spjata s jeho zakladatelem panem Bedřichem Doleželem (1941 – 2011), který se téměř dvacet let plně věnoval záchraně bývalého šamotového závodu v Mladějově a jeho přeměně na technické muzeum.

Další dotace na Moravskotřebovsku

Pro turistický ruch v kraji je důležitým místem i Moravská Třebová se svým renesančním zámkem a barokními zastaveními hned vedle. Volnočasovým aktivitám tu nyní slouží areál s názvem Knížecí louka. „Také tady významně pomohly dotace Pardubického kraje, v uplynulých letech sem šlo jeden a půl milionu korun,“ komentuje René Živný prohlídku sportovní a relaxační části areálu. Bruslaři tu najdou inline dráhu dlouhou necelé dva kilometry, prochází tudy i cyklostezka a nově je tu vybudované biocentrum se soustavou tůní částečně propojených nově modelovaným korytem řeky Třebůvky s mnoha meandry. „Výhodou Knížecí louky je, že nabízí mnoho možností, jak využít volný čas na čerstvém vzduchu přímo v centru města,“ dodává Živný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pivovar Dudák slaví deset let od uvaření první várky piva Otavský zlatý

22:11 Pivovar Dudák slaví deset let od uvaření první várky piva Otavský zlatý

Oslava 10. výročí od uvaření první várky piva Otavský zlatý se odehraje tuto sobotu 15. 8. 2020. Řed…