Pardubický kraj: Slováci a Ukrajinci oslavili Den přátelství. Těší se na bezvízový styk

15.05.2017 18:01

Na hraničním přechodu Ubľa – Malyj Bereznyj se v sobotu 13. května uskutečnil tradiční Den přátelství mezi Prešovským a Košickým samosprávným krajem na slovenské straně a Zakarpatskou oblastí na ukrajinské straně. Vzhledem k tomu, že se jedná o oslavy dvou partnerských regionů Pardubického kraje, zúčastnil se akce také hejtman Martin Netolický, který se zástupci obou partnerských regionů hovořil také o pokračování dlouholeté spolupráce a přípravě dalších projektů především na ukrajinské straně. Součástí akce, která každý rok mění místo konání mezi hraničním přechodem Ubľa – Malyj Bereznyj a přechodem Vyšné Nemecké – Užhorod, byl bohatý kulturní a folklorní program, při kterém se kromě samotných regionů prezentují také jednotlivá města a turistické oblasti.

Pardubický kraj: Slováci a Ukrajinci oslavili Den přátelství. Těší se na bezvízový styk
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubický kraj
reklama

„Spolupráce s Prešovským samosprávným krajem byla zahájena již před třinácti lety a před čtyřmi lety jsme začali spolupracovat se Zakarpatskou oblastí. Za tuto dobu jsme realizovali řadu projektů v oblasti školství nebo sociálních služeb. Prvním projektem byla rekonstrukce školy v Koločavě, následně jsme dokončili projekty v obcích Packaňovo, Simerky a Lintsi. Jsem přesvědčený, že je naší morální povinností Zakarpatí pomáhat, protože na řadě míst je vidět, že pomoc skutečně potřebují. Finanční částka, kterou Zakarpatí poskytujeme, je pro tuto oblast velmi významná a pro nás představuje minimální zátěž. Věřím proto, že spolupráce bude pokračovat. Rádi bychom proto chtěli nové zastupitelstvo v nejbližší době seznámit se situací na Zakarpatí, jelikož žádné fotografie nejsou schopné osobní zkušenost nahradit,“ sdělil hejtman Netolický.

V případě Prešovského kraje se kromě výměny na úrovni kultury, sportu, ale také dalších oblastí zaměřovala spolupráce na pomoc při nejrůznějších živelních katastrofách. „Bylo pro nás vždy samozřejmostí, když byl Prešovský kraj postižen povodněmi či jinými přírodními katastrofami, že na zmírnění jejich následků vyčleníme v rámci našeho rozpočtu potřebné finance,“ uvedl hejtman Netolický. V roce 2004 poskytl Pardubický kraj zásilku desinfekčních a úklidových prostředků v hodnotě na zmírnění následků povodní, které Prešovský samosprávný kraj zasáhly v červenci téhož roku. Další velké povodně zasáhly oblast v květnu a červnu 2010.

„V tomto případě jsme přispěli částkou 500 tisíc korun,“ sdělil hejtman Netolický. Posledním společným projektem obou krajů byla sanace havarijního stavu vozovky v obci Osturňa, kterou poničila povodeň v roce 2014. „Silnice v obci byla po povodni značně poškozena. Mimo jiné zde hrozil sesuv půdy a tím ohrožení některých domů v obci, která je vyhlášena rezervací lidové architektury. Proto jsme nabídli pomoc ve výši jednoho milionu korun,“ dodal Martin Netolický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

22:48 ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo na základě rozsudku Městského soudu v Praze pozemek v okrese Pr…