Pardubický kraj: Unikátní včelařská škola se chce rozrůst

31.10.2014 16:00

V celé republice funguje jediná škola vzdělávající včelaře. Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s., působí v Nasavrkách. Zřizovatelem jsou Český svaz včelařů a Ministerstvo zemědělství. Ročně tu projde školením nebo vzděláváním na 5000 lidí. Při své cestě po regionu dnes školu navštívil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubický kraj: Unikátní včelařská škola se chce rozrůst
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Pardubický hejtman Martin Netolický navštívil Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum v Nasavrkách.
reklama

„Přestože kraj není zřizovatelem této školy, je pro nás toto vzdělávací centrum velmi důležité, neboť takové nikde jinde v republice nenajdete,“ vysvětlil hejtman Netolický důvod návštěvy v Nasavrkách a připomněl, že Pardubický kraj podporuje nové začínající včelaře prostřednictvím grantu, který činí 480 tisíc korun ročně. Ředitel školy Josef Lojda si pochvaluje krajských přístup k mladým včelařům, protože pomáhá vychovávat novou generaci včelařů a také rozvíjí ekologickou výchovu.

Škole chybí velkochov včel

Vybavení školy, ve které se vzdělává v dálkovém studiu 201 žáků, odpovídá malým a středním chovům včelstev. Aby mohla zřídit velkochov včel, je třeba vystavět nový objekt. „Osobně kvituji záměr školy na výstavbu nového objektu s technologiemi pro velkochovy, které mohou čítat až 500 včelstev. Tento objekt by měl stát asi 12 milionů korun a budeme společně hledat cesty tak, jak by škola mohla využít finanční prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu či Operačního program Výzkum, vývoj a vzdělávání,“ konstatoval Martin Netolický.

Škola, která včelaře vzdělává už více než 60 let, má velmi dobré zázemí. Za posledních 15 let se tu investovalo téměř 30 milionů korun. Škola disponuje prostory pro vzdělávání, stravování i ubytování a má i vlastní prodejnu, muzeum včelařství a arboretum. Zdejších 180 včelstev slouží hlavně pro výuku a veškerá produkce se prodává ve vlastní prodejně. O budoucnost se škola rozhodně obávat nemusí, v České republice je na 50 tisíc včelařů, průměrně připadá 11 včelstev na jednoho včelaře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.